Krowy cierpią przez budowę drogi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2019,11:25 Aktualizacja: 11-07-2019,7:51
A A A

Tumany kurzu i pyłu generuje codziennie modernizacja trasy ekspresowej S3 na odcinku od Brzozowa do Miękowa w województwie zachodniopomorskim. Okoliczni mieszkańcy są zrozpaczeni i proszą o interwencję.

Rolnicy z okolic Brzozowa alarmują, że wykonawca nienależycie dba o ograniczenie rozprzestrzeniania się pyłu z kruszyw używanych do budowy drogi.

Najbardziej cierpią zwierzęta, które są dosłownie oblepione kurzem i mają problemy z oddychaniem.

krowy leżaki, bydło mleczne, bydło mięsne, ubój z konieczności

Hodowcy sami będą ubijać kontuzjowane krowy w gospodarstwie?

Obwoźne uboje bydła lub wykonywanie tej czynności przez samych właścicieli zwierząt. Związku branżowe rozmawiają o tym, jak wyeliminować w przyszłości nadużycia związane z krowami "leżakami". Hodowla bydła mięsnego w Polsce jest...
Wiadomo, że najgorzej jest na łąkach, w pobliżu których jeżdżą potężne ciężarówki wypełnione kruszywem.

Zdesperowani rolnicy zgłosili się z prośbą pomoc do Polskiego Radia Szczecin. - Jak je wypuściłam, to po godzinie krowy kaszlały, oczy miały zalane łzami, zasypane piachem. A w wannach, tam, gdzie jest wodopój: tona piachu i kurzu - powiedziała w rozmowie z rozgłośnią jedna z rolniczek.

Naprawienie problemu zadeklarował Michał Wrzosek, rzecznik spółki Budimex, która wykonuje prace. - Polewaczki już się pojawiły, każdego dnia, żeby zmniejszać zapylenie polewaczki zużywają w tej okolicy ponad 120 tysięcy litrów wody - zaznaczył na antenie Radia Szczecin.

Wiadomo, że część kierowców ciężarówek przewożących kruszywo, mimo takiego obowiązku, nie zakłada plandek, co dodatkowo utrudnia koszmarną sytuację rolników.

Poszerzenie 22-kilometrowego odcinka trasy S3 na odcinku od Brzozowa do Miękowa ma się zakończyć w ciągu dwóch lat. Wartość kontraktu to ponad 400 mln złotych.

Do naszej publikacji na Twitterze szybko odniósł się rzecznik Budimexu, który obiecał pomoc okolicznym rolnikom.

źródło: Polskie Radio Szczecin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj