Krążki spadną z samolotów. Lisy będą szczepione przeciwko wściekliźnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Gumułka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-09-2019,12:30 Aktualizacja: 05-09-2019,12:47
A A A

Od 18 do 27 września w woj. śląskim zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W lasach i na innych terenach zielonych znajdzie się ponad 146 tys. dawek szczepionki.

Będą zrzucane z samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec na obszarze o powierzchni 7 tys. 316 km kwadratowych. W Parku Śląskim w Chorzowie - największym miejskim parku w Polsce - 160 dawek szczepionki zostanie wyłożonych ręcznie.

gmina Bierawa, powiat kędzierzyńsko-kozielski, znęcanie się nad zwierzętami, Eugeniusz Węgrzyk,

Rolnicy skazani za torturowanie lisa. Wcześniej wykradał im kury

Dwaj gospodarze z gminy Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski, woj. opolskie) zostali skazani przez sąd za znęcanie się nad lisem. W rewanżu za podkradanie kur mężczyźni m.in. podtapiali drapieżnika i dźgali go widłami. Ta okrutna zemsta znalazła...

Przynęta, w której zatopiona jest szczepionka, ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach ten lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Zostają zaszczepione po przegryzieniu zatopionej w przynęcie kapsułki, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową zwierzęcia.

Śląski wojewódzki lekarz weterynarii apeluje do mieszkańców województwa, by nie dotykali szczepionek - zapach człowieka pozostawiony na przynęcie zniechęca lisa do jej zjedzenia. Poinformował również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka.

W przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy jednak niezwłocznie skontaktować się lekarzem medycyny informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się od 1995 r. dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania choroby w Europie.

Potwierdzają to dane z ostatnich kilkunastu lat. Od 2003 r. w woj. śląskim stwierdzono w sumie jedynie 7 przypadków wścieklizny, przy czym u lisa ostatni taki miał miejsce w 2011 r.

Akcje szczepienia lisów są finansowane z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowane przez Unię Europejską.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj