Krajowa Grupa Spożywcza nadchodzi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2022,9:20 Aktualizacja: 29-03-2022,9:27
A A A

Rychły finał prac nad powołaniem państwowego giganta spożywczego zapowiada wicepremier Jacek Sasin. KGS tworzyć ma 15 spółek wiodących w produkcji żywności.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", twórcy tego pomysłu z PiS przekonują, że powołanie Krajowej Grupy Spożywczej służyć będzie wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski na rynkach rolno-spożywczych.

holding spożywczy, Henryk Kowalczyk, Jacek Sasin, Krajowa Spółka Cukrowa, Elewarr

Zakłady przetwórcze, a później sieć handlowa w holdingu spożywczym

Będziemy chcieli nabywać w różnych miejscach zakłady przetwórcze, ale myślę, że również przyjdzie czas na sieć handlową - mówi Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa pytany o holding spożywczy. Dodał, że powinien działać w...

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że wojna w Ukrainie diametralnie zmieniła sytuację, powodując wzrost cen podstawowych produktów, wzrost kosztów produkcji i transportu oraz przerwanie łańcuchów dostaw, ograniczenie dostępności zbóż - mówi dziennikowi minister aktywów państwowych. Zwraca uwagę, że część ekspertów już teraz prognozuje, iż ten konflikt militarny może spowodować wzrost ubóstwa żywnościowego na świecie.

- Polsce nie grozi taki kataklizm. Jesteśmy w pełni bezpieczni. Polska jest całkowicie samowystarczalna, jeżeli chodzi o produkcję podstawowych produktów żywnościowych. Bezpieczeństwo żywnościowe Polski w żaden sposób nie jest zagrożone. Musimy jednak podejmować kolejne działania, które to bezpieczeństwo wzmocnią, dlatego finalizacja procesu budowy Krajowej Grupy Spożywczej jest jednym z priorytetów Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - dodaje Sasin.

Polityk zapowiada, że wspólnie z Henrykiem Kowalczykiem, wicepremierem i ministrem rolnictwa ogłoszą listę spółek Skarbu Państwa, które zostaną skonsolidowane w silną Krajową Grupę Spożywczą. - Oczywiście ten proces wymaga jeszcze akceptacji Rady Ministrów, ale liczę, że stanie się to niebawem - powiedział minister.

sejm, Polska Grupa Spożywcza, akcje ksc, krajowa spółka cukrowa, branża rolno-spożywcza

Sejm znowelizował ustawę w sprawie zmian w KSC

Sejm znowelizował ustawę o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. Zakłada, że Skarb Państwa będzie mógł obejmować nowe akcje Krajowej Spółki Cukrowej. Za ustawą głosowało 313 posłów, przeciw było 2, a...

Wicepremier zdradza, że grupę będzie tworzyć 15 wiodących spółek podzielonych na sześć segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny oraz przetwórstwo spożywcze. Powstanie silna spółka w segmencie rolno-spożywczym, z kapitałem Skarbu Państwa, jakiej dotąd nie było.

Będzie zdolna konkurować na rynkach polskim i zagranicznym. To z kolei wzmocni pozycję rynkową spółek z portfela Skarbu Państwa i umożliwi osiągnięcie długofalowego efektu zabezpieczenia rozwoju spółek wchodzących w skład Krajowej Grupy Spożywczej – przekonuje wicepremier. Integratorem grupy ma być Krajowa Spółka Cukrowa.

Według rozmówcy "Rzeczpospolitej" szacowane przychody Krajowej Grupy Spożywczej będą oscylowały na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie, co będzie stanowiło wzrost o ponad 35 proc. w stosunku do obecnych przychodów Krajowej Spółki Cukrowej.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!