Krajowa Grupa Spożywcza ma wzmocnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-06-2022,10:30 Aktualizacja: 09-06-2022,10:32
A A A

Kapitał własny Krajowej Grupy Spożywczej wynosi 1,3 mld zł - powiedział Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa na sejmowej komisji rolnictwa. Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych dodał, że w holdingu zatrudnionych jest ok. 5 tys osób.

KGS rozpoczęła działalność w kwietniu. - W jej skład poza Krajową Spółką Cukrową, która jest bazą, weszły m.in. Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Ziemniaka, Kombinat Rolny Kietrz, Pomorsko-Mazurska Hodowla Buraka Cukrowego i Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego - przypomniał wiceszef MAP.

Polska Grupa Spożywcza, Krajowa Spółka Cukrowa, holding spożywczy, Henryk Kowalczyk

Polska Grupa Spożywcza zaczyna funkcjonować. Rolnicy mają wiele zyskać

Powstała Polska Grupa Spożywcza i zaczyna funkcjonować - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Wyraził nadzieję, że po kilku miesiącach jej działania wszyscy, szczególnie rolnicy, zobaczą prawdziwe efekty i wielkie pozytywy....

Jak zaznaczył, działalność holdingu będzie opierała się na wewnętrznym obiegu produktów oraz efekcie skali. Zdaniem polityka grupa może osiągnąć przychody na poziomie 3,5 mld zł, czyli o 1/3 więcej niż tworzące ją spółki samodzielnie. - Powstały holding spożywczy zatrudnia ok. 5 tys. osób. i wzmocni bezpieczeństwo żywnościowe kraju, co w obecnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie nabiera szczególnego znaczenia - podkreślił Śliwka.

Romanowski podał, że kapitał własny holdingu to 1,3 mld zł. Podkreślił, że koszty funkcjonowania spółek w ramach grupy, nie przewyższają sumy kosztów ich samodzielnego działania. - Jeśli chcemy budować silny podmiot, to musimy podejmować takie z rynku silne podmioty, które zajmą się przetwórstwem owoców i warzyw, ale również docelowo nie ukrywam, że myślimy o przetwórstwie mięsnym, co w obliczu wojny na Ukrainie tworzyć rezerwę dla instytucji państwowych - powiedział wiceminister rolnictwa.

19 listopada 2021 r. wicepremierzy Henryk Kowalczyk (minister rolnictwa) i Jacek Sasin (minister aktywów państwowych) podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego. Ma reprezentować interesy rolników, m.in. przeciwdziałając zmowom cenowym.

Holding jest spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji, polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa (będzie miał ponadto prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji).

25 kwietnia br. na Walnym Zgromadzeniu Krajowej Spółki Cukrowej zdecydowano o zmianie jej nazwy na Krajową Grupę Spożywczą, siedzibą nowego podmiotu został Toruń. Wcześniej rząd wyraził zgodę na zbycie przez Skarb Państwa udziałów w szeregu spółek, w celu utworzenia na bazie KSC właśnie KGS. W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu zaznaczono wówczas, że do holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE