KOWR: hodowla koni w Janowie Podlaskim utraciła reputację na światowym rynku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
17-04-2024,8:50 Aktualizacja: 17-04-2024,8:54
A A A

Hodowla Koni w Janowie Podlaskim przez ostatnie 7 lat została zdewastowana i utraciła reputacje na światowym rynku. Stadniną kierowali niekompetentni ludzie, często z nominacji partyjnej - mówił na wtorkowym briefingu wiceszef KOWR Lucjan Zwolak przytaczając wnioski z raportu ws. hodowli koni arabskich.

Na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) raport z analizy stanu hodowli koni czystej krwi arabskich w stadninach w Janowie Podlaskim i Michałowie przygotowali dwaj byli prezesi tych stadnin Marek Trela i Jerzy Białobok oraz specjalistka ds. hodowli koni w byłej Agencji Nieruchomości Rolnej, Anna Stojanowska.

stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim, Marek Trela, Lucjan Cichosz, KOWR

Stadnina w Janowie Podlaskim wystąpiła do KOWR o kolejne miliony

Prężna przed laty stadnina w Janowie Podlaskim prosi o kolejne publiczne pieniądze. Nieoficjalnie wiadomo, że może być to znów około 7 mln zł. 7,4 mln zł - to kwota, jaką w styczniu Stadnina Koni Janów Podlaski została...

"Przez 7 lat trwała karuzela zmian na stanowiskach prezesów w obu stadninach, doprowadzając do skomplikowanej sytuacji kadrowej i hodowlanej. W tym czasie stadnina w Janowie Podlaskim miała 8 prezesów, a w Michałowie było ich 6" - poinformował Zwolak przedstawiając wnioski z raportu.

"W latach 2016-2013 o losie stadnin koni arabskich decydowali ludzie kompletnie nieprzygotowani do pełnienia powierzonych im funkcji oraz politycznie promowani nominaci" - stwierdził wicedyrektor KOWR. Dodał, że miało to przełożenie na wyniki aukcji, np. w 2017 r. na Aukcji Pride of Poland sprzedano jedynie 5 koni, a rok później - tylko 3.

Zwolak zauważył, ze obecnie na arenie międzynarodowej nie ma koni "pod polską banderą". W latach 2016-2023 "nie istnieliśmy" podczas najważniejszych pokazów na świecie - w Paryżu, w USA, Achen czy w Dubaju.

Podkreślił, że w ostatnich latach polskie konie sprzedawane były za ceny nieadekwatne do ich wartości, w tym sprzedawano okazy, które nigdy nie powinny opuścić Polski ze względu na to, że nie pozostawiły potomstwa lub były zbyt cenne z punktu widzenia utrzymania hodowli na światowym poziomie. Miały miejsce przypadki "bezrefleksyjnego sprzedawania ostatnich reprezentantów linii i rodzin. Wystarczyło, że jakiś koń zdobył czołowe miejsce na pokazie i spodobał się potencjalnemu klientowi, a lądował na liście sprzedaży" - zaznaczył Zwolak.

pride of poland, stadnina, janów podlaski, pokaz koni, aukcja, konie, konie arabskie

45. narodowy pokaz koni arabskich w Janowie Podlaskim. Ile zwierząt na aukcjach?

Blisko 120 koni wystartuje w 45. Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi, który w piątek rozpocznie się w stadninie w Janowie Podlaskim (Lubelskie). W niedzielę na aukcji Pride of Poland i podczas poniedziałkowej...

Wyrzucenie długoletnich prezesów światowej klasy hodowców (Jerzy Białobok otrzymał 4 razy tytuł hodowcy roku w Paryżu, a Marek Trela - dwa), spowodowało, że część załogi stadnin odeszła, część została wyrzucona. Jak mówił, pracownicy przestali tworzyć zespół, widoczna jest apatia i zniechęcenie.

To wszystko doprowadziło do "zrujnowania" relacji międzynarodowych, skutkującej utratą zaufania i brakiem zainteresowanie kupnem polskich koni. Odbudowa marki koni arabskich ma być prowadzona poprzez ustabilizowanie sytuacji kadrowej na poziomie hodowców, mastalerzy, koniuszych.

Dyrektor generalny KOWR Henryk Smolarz stwierdził, że odbudowa hodowli koni w stadninach w Janowie i Michałowie jest konieczna, ale ten proces prawdopodobnie potrwa lata. Trzeba skończyć z wyprzedażą dobrych koni hodowlanych, natomiast sprzedać te konie, które z punktu widzenia hodowli są zbędne. Poprawi to kondycję finansową spółki. Poinformował, że został zlecony audyt hodowlany.

Stadnina koni w Janowie Podlaskim, Hanna Sztuka, Marcin Oszczapiński,KOWR

Kolejna zmiana prezesa stadniny w Janowie Podlaskim. Sztuka odwołana po kilku dniach

KOWR odwołał Hannę Sztukę ze stanowiska prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim. Na jej miejsce powołany został Marcin Oszczapiński. "Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że w związku z zaistniałą sytuacją, mając na uwadze...

Smolarz potwierdził, że doradcami stadnin będą byli prezesi: Trela i Białobok oraz specjalista ds. koni Stojanowska. Dodał, że obecny główny hodowca koni w Janowie zostanie zatrudniony na cały etat.

Szef KOWR zapowiedział, że w tym roku, tak jak w poprzednich, odbędzie się w Janowie Podlaskim aukcja koni "Pride of Poland" oraz czempionaty. Do przygotowania koni do sprzedaży zostały powołane specjalne zespoły. Aukcja odbędzie się w połowie sierpnia. Będą mogły w niej uczestniczyć także konie z prywatnych hodowli. Poinformował, że Polski Klub Wyścigów Konnych nie będzie w tym roku organizatorem, ale zadeklarował wsparcie poprzez przekazanie wypracowanych dokumentów i doświadczeń.

Smolarz zapytany o to, czy będzie zmiana na stanowisku prezesa stadniny w Janowie powiedział: "jednym z wniosków z audytu było to, że zmiany kadrowe były zbyt częste (...) chcemy by była stabilność funkcjonowania stadnin", ale dodał, że decyzję o rezygnacji może podjąć sam zainteresowany.

Poleć
Udostępnij