Koszt produkcji mleka to 1,90–2,14 zł/l. Dalszych obniżek cen skupu nie wytrzyma wiele gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2023,7:50 Aktualizacja: 20-05-2023,0:31
A A A

Z rosnącym niepokojem obserwujemy aktualną sytuację, w jakiej znaleźli się krajowi producenci mleka – podkreślili w przyjętym stanowisku delegaci na XIII Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji, które odbyło się 18 maja.

Podkreślili, że obecny rok rozpoczął się gwałtownymi spadkami cen surowca w skupie. I w wielu spółdzielniach mleczarskich proponowana rolnikom cena wynosi około 1,50 zł za litr.

„Obecne spadki wynikają ze spadku cen mleka w proszku oraz masła na giełdach światowych oraz wzrostu skupu mleka, związanego z sezonowością jego produkcji. Spadki cen skupu mleka obserwowane są na całym świecie, ale nie są one aż tak głębokie jak w Polsce. Wynika to z nadmiarowych cen energii, paliw i gazu, których zużycie w produkcji, skupie, przetwórstwie i handlu mlekiem jest znaczące. Te ceny, dyktowane przez państwowe monopole, są dużo wyższe niż w krajach Unii Europejskiej. Dodatkowo rolnicy ponoszą coraz wyższe koszty produkcji mleka w gospodarstwach, co wynika z wysokich cen nawozów oraz paliwa zużywanego do produkcji pasz objętościowych” – czytamy w stanowisku WIR.

mleko, ceny mleka, analiza, rynek mleka, skup mleka

Będzie dramat? Analitycy prognozują jeszcze niższe ceny skupu mleka

Istnieje duże prawdopodobieństwo obniżek cen skupu mleka w kolejnych miesiącach, nawet o 10-15 proc. rok do roku – przestrzegają analitycy ekonomiczni PKO Banku Polskiego w pierwszej edycji tegorocznego „Agro Nawigatora”. Wskazują...

Rodzinne gospodarstwa znikną

Według prowadzonych przez Izbę kalkulacji, koszt jednostkowy wyprodukowania litra mleka w gospodarstwie rolnym wynosi obecnie około 1,90–2,14 zł/l, a to zróżnicowanie wynika z wielkości stada, technologii produkcji oraz dostępności i rodzaju stosowanych pasz. Zapowiadane obniżki cen mleka spowodują, że kolejna grupa rolników będzie miała problemy z płynnością finansową, ponieważ ceny skupu nie pokryją już kosztów produkcji mleka w gospodarstwie.

„Warto nadmienić, że polski sektor mleczarski, jako jeden z niewielu sektorów branży rolno-spożywczej w Polsce, jest ciągle w rękach polskich rolników, członków spółdzielni mleczarskich. Aktualna sytuacja powoduje, że rolnik nie tylko traci na cenie skupu mleka, ale w wielu przypadkach tracą na wartości udziały w spółdzielni, której jest członkiem. W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z sytuacją, w której szczególnie mniejsze spółdzielnie mleczarskie mają problemy ekonomiczne i zbliżają się do granicy upadłości, co oznacza zaprzepaszczenie pracy i budowania kapitału przez wiele pokoleń mleczarzy. Upadek mniejszych spółdzielni będzie oznaczał daleko idącą koncentrację branży, z dużym udziałem kapitału obcego. W takiej sytuacji gospodarstwa rodzinne, utrzymujące jeszcze dzisiaj 20-30 krów, będą miały problemy z odstawą mleka, którym duże koncerny nie będą zainteresowane” – przestrzega wielkopolski samorząd rolniczy.

mleczarstwo, związek polskich przetwórców mleka, przetwórcy mleka, mleko, fundusz ochrony rolnictwa

Branża mleczarska przeciwna projektowi ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa

Związek Polskich Przetwórców Mleka jest przeciwny projektowi ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa, w którym widzi dodatkowe, obowiązkowe obciążenie dla rolników - podkreślił w poniedziałkowym oświadczeniu prezes...

Interwencja jest konieczna

Jak podkreśla, taki scenariusz stoi w sprzeczności z celem, jakim jest wspieranie małych i średnich rodzinnych gospodarstw rolnych o mieszanym profilu produkcji.

„W związku z powyższym apelujemy do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o interwencję w tej sprawie i objęcie producentów mleka pomocą w ramach zapowiadanej tarczy rolnej. W szczególności zwracamy się z wnioskiem o objęcie przetwórców mleka mechanizmem stabilnej i rozsądnej ceny gazu, co uwolni środki finansowe mleczarni, przeznaczone na zakup surowca od rolników. Proponujemy rozważenie przejmowania lub dokapitalizowania mniejszych spółdzielni mleczarskich przez Krajową Grupę Spożywczą, tak, aby przetwórstwo mleka nadal pozostało w polskich rękach. Naszym zdaniem należy rozważyć ułatwienia dla uznawania spółdzielni mleczarskich jako organizacji producenckich i włączenia ich w system pomocy w ramach Krajowego Planu Strategicznego” – wskazuje WIR.

W jej ocenie trzeba też rozszerzyć płatność dobrostanową dla krów mlecznych o płatności dla jałówek hodowlanych oraz cieląt, co szczególnie wspomoże mniejsze gospodarstwa mleczarskie.

„W okresie niskich cen mleka, który może zdaniem ekspertów potrwać do jesieni tego roku należy rozważyć bezpośrednie wsparcie dochodów producentów mleka w celu zachowania obecnej, spółdzielczej struktury tej branży” – podsumowuje Izba.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE