Kornik drukarz zbierany w Puszczy Białowieskiej na kilogramy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2017,14:00 Aktualizacja: 11-05-2017,8:04
A A A

W ciągu zaledwie trzech dni leśnicy na terenie Nadleśnictwa Białowieża odłowili aż 164 litrów kornika drukarza. To zapowiada kolejny, ciężki rok dla puszczańskich świerków.

Początek wiosennej rójki kornika drukarza przypada na przełom kwietnia i maja, jest ona uzależniona od pogody, a przede wszystkim temperatury.

Korniki drukarze roją się, gdy temperatura podłoża osiągnie 14 stopni Celsjusza - informują Lasy Państwowe.

kornik drukarz, Puszcza Białowieska, wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej, drzewa

W Puszczy Białowieskiej wycięto blisko 157 tysięcy drzew

Od 2012 r., czyli masowego pojawienia się kornika z Puszczy Białowieskiej leśnicy usunęli blisko 157 tys. drzew zasiedlonych przez te owady - poinformowały PAP Lasy Państwowe. Od początku roku wycięto ok. 2,8 tys. chorych drzew. Lasy Państwowe...
W tym roku kwiecień i początek maja były chłodne i deszczowe, z częstymi przymrozkami. Jednak w weekend (5-7 maja) temperatura gwałtownie wzrosła - w ciągu dnia osiągała nawet 25 stopni Celsjusza. Tak krótkie ocieplenie wystarczyło, żeby w ciągu trzech dni pułapki feromonowe zapełniły się kornikami.

Do 170  pułapek, które leśnicy jeszcze w kwietniu ustawili na terenie Nadleśnictwa Białowieża, odłowiono aż 164 litry korników, czyli aż 6,5 mln owadów. - To rekord, z którego nie możemy się jednak cieszyć. Zapowiada kolejny trudny rok dla świerków w Puszczy Białowieskiej. Kolejne drzewa zostaną zasiedlone - mówią z troską leśnicy.

W ciągu 2015 r. odłowiono do pułapek 155 litrów korników, zaś w 2016 r.  schwytano zaledwie 205 litrów korników. Ilość odłowiona w tym roku, tylko przez trzy dni, świadczy o dużym potencjale rozwojowym kornika drukarza.

Leśników z Puszczy Białowieskiej zobowiązuje do wzmożonego monitoringu oraz szybkiej reakcji w przypadku stwierdzenia drzew trocinkowych.

Na filmie widać  wzmożony lot korników przy pułapkach feromonowych ustawionych w leśnictwie Batorówka, który leśnicy obserwowali 5 maja. W tym leśnictwie przez trzy dni zebrano łącznie 45 l owadów z 30 pułapek feromonowych.

[WIDEO] Pułapki feromonowe pełnią ważną rolę w monitorowaniu rozwoju rójki kornika drukarzaIlość odłowionych korników wskazuje na skalę i dynamikę gradacji, z którą mamy do czynienia w Puszczy Białowieskiej. Poprzez odłowienie w pułapki niestety nie można zapobiec gradacji. Odłowione w nich korniki to znikoma ilość w porównaniu z tymi nadal zimującymi w ściółce i pod korą drzew - zwracają uwagę specjaliści.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement