Konieczna interwencja i skup zbóż przez Elewar. KRIR pisze do ministra

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2022,8:05 Aktualizacja: 21-07-2022,8:30
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych postuluje podjęcie interwencji na rynku zbóż, skup terminowy ziarna przez spółkę Elewarr oraz objęcie rolników przepisami dotyczącymi tzw. wakacji kredytowych.

Samorząd rolniczy w wystąpieniu do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa powtórzył propozycje przedstawione 14 lipca w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na spotkaniu w sprawie sytuacji podażowo-popytowej na rynku zbóż i nasion oleistych.

skup ziarna, Elewarr, Krajowa Grupa Spożywcza, Henryk Kowalczyk

Krajowa Grupa Spożywcza wprowadza mechanizm skupu zboża od rolników

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że Krajowa Grupa Spożywcza wprowadza mechanizm skupu zboża od rolników, by mogli dostarczyć 30 proc. ziarna, a 70 proc. przechować u siebie i dostarczyć później. Gospodarz,...

Chodzi o podjęcie działań interwencyjnych na rynku zbóż przez UE w związku z napływem znacznej ilości ziarna z Ukrainy do Polski, Wniosek w tej sprawie został złożony 29 czerwca do wicepremiera Kowalczyka oraz Janusza Wojciechowskiego, komisarza UE ds. rolnictwa.

Rolniczy samorząd chce ponadto podjęcia działań przez Elewarr polegających na terminowym skupie zbóż i roślin oleistych, uzgodnionym z rolnikiem (np. rolnik otrzymuje zaliczkę po podpisaniu umowy składając deklarację dostarczenia zboża w grudniu, resztę zapłaty po aktualnej cenie rynkowej otrzyma po dostawie zboża).

KRIR domaga się również objęcie rolników przepisami ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom i umożliwienie "wakacji" w spłacie kredytów do 4 miesięcy w bieżącym roku i 4 w przyszłym (na wzór pomocy dla kredytobiorców hipotecznych w zakresie kredytów na zakup mieszkania).

"Zaproponowane wyżej interwencje wpłyną stabilizująco na rynek zbóż i roślin oleistych. Pozwolą ponadto na utrzymanie płynności finansowej gospodarstw rolnych oraz racjonalne wykorzystanie powierzchni magazynowej płodów rolnych w Polsce" - podsumowuje KRIR.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE