Komisja zajmie się wnioskiem o wotum nieufności wobec Jurgiela

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-07-2017,10:55 Aktualizacja: 11-07-2017,11:10
A A A

Sejmowa Komisja Rolnictwa zajmie się w środę rano wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Wniosek złożyli posłowie PSL, którzy zarzucają szefowi resortu, że prowadzi "szkodliwą politykę na polskiej wsi".

Pod wnioskiem o wotum nieufności, oprócz ludowców, podpisali się także politycy Platformy Obywatelskiej. Wniosek został złożony 24 czerwca. Politycy podnoszą w nim kwestię "skandalicznej" - w ich ocenie - ustawy o sprzedaży ziemi. Zwracają uwagę na podwyższenie wieku emerytalnego dla rolników.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, sejm, psl, wniosek o wotum nieufności

Za tydzień Sejm zajmie się wnioskiem o odwołanie Krzysztofa Jurgiela

W przyszły piątek Sejm zajmie się wnioskiem PSL o wotum nieufności wobec Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa - wynika z harmonogramu zamieszczonego na stronie internetowej izby. Początkowo bieżące posiedzenie miało zakończyć się w ten piątek....

PSL wskazuje także na liczne zmiany kadrowe w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po których - zdaniem ludowców - "powstał problem z odpowiednią kadrą kierowniczą oraz poważne kłopoty z systemem służącym do obsługi wniosków rolników, przez co - według PSL - zagrożona jest wypłata pieniędzy dla rolników.

Zdaniem PSL, zmiany kadrowe w stadninie koni arabskich w Janowie Podlaskim wywołują chaos organizacyjny i stawiają pod dużym znakiem zapytania jej przyszłość. Ludowcy mówią także o zaniedbaniach w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń.

Ponadto do zarzutów polityków opozycji można zaliczyć: embargo na rynki wschodnie oraz mały ruch graniczny, nierozwiązany temat szkód łowieckich, brak odszkodowań dla sadowników po przymrozkach, czy zgoda polskiego rządu na zwiększenie bezcłowego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

"W związku z prowadzeniem szkodliwej polityki na polskiej wsi, ukazującej bezczynność - bezradność - beznadziejność ministra, podpisani posłowie składają wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Jurgiela" - zaznaczono w uzasadnieniu do dokumentu.

krzysztof jurgiel, szczecin, dobra zmiana, rozwój obszarów wiejskich, ceny mleka, ceny wieprzowiny

Jurgiel: rolnicy akceptują dobrą zmianę na wsi. Minister wylicza sukcesy

Prowadzona od 1,5 roku dobra zmiana dotycząca polskiej wsi uzyskuje akceptację. Wskazuje na to stosunek mieszkańców obszarów wiejskich do realizowanej przez nas polityki – uważa Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Polityk...

Jurgiel zapytany o wniosek o jego odwołanie ocenił, że jest to sprawa polityczna. - Jest to partia opozycyjna, która podejmuje różne działania, żeby zaistnieć przy tak niskich notowaniach - skomentował. Zapowiedział, że podczas debaty poinformuje o doniesieniach złożonych do organów ścigania, które pokażą "prawdziwe oblicze PSL".

Debata ws. wotum nieufności odbędzie się w środę w Sejmie, a po jej zakończeniu zaplanowane jest głosowanie. Rzecznik PiS Beata Mazurek zapowiedziała dwa tygodnie temu na konferencji prasowej, że "wniosek nie ma żadnych szans powodzenia", a partia obroni ministra. Jej zdaniem debata w Sejmie będzie świetną okazją, aby przypomnieć, jak PSL dewastowało polską wieś.

Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów, czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu