Kolejne zarzuty dla asesora, który zajął traktor rolnika

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-04-2016,15:30 Aktualizacja: 11-04-2016,15:36
A A A

Asesorowi łódzkiej kancelarii komorniczej Michałowi K., podejrzanemu o przekroczenie uprawnień przy trzech komorniczych zajęciach - m.in. traktora rolnika spod Mławy - Prokuratura Okręgowa w Płocku postawiła dwa nowe zarzuty, w tym niedopełnienia obowiązków.

Prowadzone przez płocką Prokuraturę Okręgową śledztwo dotyczące czynności podejmowanych przez kancelarię komorniczą przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieście obejmuje obecnie 37 wątków. W ramach tego postępowania Michałowi K. już wcześniej śledczy przedstawili trzy zarzuty przekroczenia uprawnień podczas wykonywania czynności komorniczych. Grozi za to do 3 lat więzienia.

egzekucje komornicze, krzysztof jurgiel, zbigniew ziobro

Egzekucje komornicze w stosunku do rolników będą zawieszone?

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa proponuje, by zawiesić egzekucje komornicze w stosunku do rolników. Pomysł wzbudza sporo kontrowersji. Co zrozumiałe podoba się gospodarzom, ale prawnicy mają sporo wątpliwości. Szef resortu rolnictwa...

Dwa nowe zarzuty, które w poniedziałek usłyszał Michał K., dotyczą dwóch zajęć komorniczych z 2014 r. i w jednym przypadku przekroczenia uprawnień, a w drugim niedopełnienia obowiązków - poinformowała PAP Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej.

Zarzut przekroczenia uprawnień związany jest z niezasadnym zajęciem przez Michała K. samochodu osobowego w miejscowości Boczki Domaradzkie na poczet zobowiązania dłużnika, mimo że auto stanowiło własność innej osoby - samochód został poddany dozorowi, oszacowany znacznie poniżej wartości rynkowej i sprzedany w trybie komisowym.

Drugi zarzut dotyczy czynności komorniczych w Wieluniu, podczas których Michał K. nie dopełnił obowiązków dokonania spisu z natury przedmiotów znajdujących się na stanie hurtowni będącej dłużnikiem - w protokole zajęcia mienia wskazał rzekomy spis z natury, a w rzeczywistości był to wykaz nieruchomości dostarczony przez pracowników hurtowni.

Śledztwo w sprawie działań łódzkiej kancelarii komorniczej Prokuratura Okręgowa w Płocku prowadzi od lutego 2015 r. – wcześniej sprawą zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Mławie. Postępowanie przeniesiono z uwagi na jego wielowątkowy charakter.
New Holland TD5.105

New Holland TD5.105 własnością Radosława Zaremby

Okradziony przez komornika rolnik z Kulan koło Mławy 14 stycznia stał się właścicielem użyczonego mu bezpłatnie blisko rok temu przez firmę New Holland ciągnika. Niespełna 110-konny New Holland TD5.105 trafił w ręce Radosława Zaremby 26 lutego 2015...

W marcu 2015 r. Michał K. usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w związku z zajęciem przez niego ciągnika należącego do rolnika z miejscowości Kulany pod Mławą, niebędącego dłużnikiem.

Zarzut obejmuje m.in. poświadczenie nieprawdy w protokole zajęcia ciągnika z listopada 2014 r., gdzie Michał K. - jak informowała prokuratura - wskazał, iż traktor znajdował się na terenie nieruchomości dłużnika, a faktycznie stał na sąsiedniej posesji rolnika, który dłużnikiem nie był. Śledczy uznali też, że asesor "rażąco nisko" oszacował wartość zajętego ciągnika.

W listopadzie 2015 r. Michałowi K. postawiono dwa kolejne zarzuty, obejmujące przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w związku z prowadzonymi postępowaniami egzekucyjnymi, w trakcie których zajęte zostały pojazdy nienależące do dłużników.

W trakcie śledztwa do prokuratury wpływały zawiadomienia od kolejnych osób, które także, jak rolnik spod Mławy, poczuły się pokrzywdzone działaniami komorniczymi - chodziło m.in. o postępowania egzekucyjne prowadzone przez tę samą łódzką kancelarię na terenie Warszawy i Łodzi, a także Brzezin i Zgierza.

W sumie w 2015 r. wpłynęły zawiadomienia dotyczące 13 przypadków działań komorniczych, w tym z udziałem asesora Michała K. Z początkiem 2016 r. śledztwo rozszerzono o 24 przypadki postępowań egzekucyjnych, które kilka tygodni wcześniej w piśmie do śledczych wskazało Ministerstwo Sprawiedliwości jako wymagające sprawdzenia.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj