Koalicja zbiera podpisy pod apelem o weto dla "piątki"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Renata Chrzanowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-09-2020,11:45 Aktualizacja: 29-09-2020,11:53
A A A

Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15) rozpoczyna zbieranie podpisów pod apelem do prezydenta o zawetowanie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Podpisy mają być zbierane w całej Polsce, głównie na wsi.

- Podjęliśmy decyzję, aby rozpocząć w całej Polsce zbieranie podpisów pod apelem do Andrzej Dudy o zablokowanie tej ustawy - powiedział europoseł Krzysztof Hetman i prezes PSL na Lubelszczyźnie.

ustawa o ochronie zwierząt, piątka dla zwierząt, andrej duda, krir, organizacje rolnicze

Prezydent konsultuje z rolnikami ustawę o ochronie zwierząt. Będzie weto?

Andrzej Duda spotkał się z członkami Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz z przedstawicielami branż mięsnej i drobiarskiej. Konsultacje dotyczyły nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Tydzień temu prezydent podczas dożynek prezydenckich...

Jak podkreślił, posłowie KP opowiadają się za ochroną zwierząt i podnoszeniem ich dobrostanu, ale nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt jest przeciwko rolnikom.

- Ustawa to absolutny groch z kapustą. Niewielkim elementem jest kwestia likwidacji produkcji zwierząt futerkowych. My nie jesteśmy przeciwko temu, aby tę branżę zlikwidować, ale jeśli miałoby się to stać, musi być to zrobione w sposób cywilizowany - dodał polityk.

Zaznaczył, że nowelizacja była procedowana w Sejmie w sposób skandaliczny - bez konsultacji, rozmowy i dyskusji.

Według Hetmana na skutek braku aktywności rządu PiS w walce z ASF doszło do likwidacji ok. 30 proc. gospodarstw hodujących trzodę chlewną.

Dodał, że ta sama władza namawiała rolników, aby zmienili profil działalności i wielu zainwestowało w produkcję wołowiny i drobiu, a teraz uchwalona przez PiS nowelizacja zakazuje uboju rytualnego na eksport.

piątka dla zwierząt, ustawa o ochronie zwierząt, ubój rytualny, zwierzęta futerkowe, senat

Senatorowie PiS chcą zmian w noweli ustawy o ochronie zwierząt

Podczas 7-godzinnego posiedzenia komisji rolnictwa i rozwoju wsi senatorowie PiS zapowiedzieli poprawki do noweli ustawy o ochronie zwierząt, w tym usunięcie ograniczenia uboju rytualnego. Długą listę uwag i zastrzeżeń do noweli przygotowało Biuro...

- Dziś ta sama władza nakłada trzecie embargo na polskich rolników, dwa pierwsze nałożyli Rosjanie. Ta ustawa jest drwiną z polskiego rolnika - powiedział.

W apelu do prezydenta napisano, że forsowane zmiany w ramach tzw. piątki dla zwierząt to tak naprawdę piątka przeciwko rolnikom i akt oskarżenia wobec ich ciężkiej pracy, którzy od pokoleń żywią i bronią naszej Ojczyzny.

"To my, polscy gospodarze, najlepiej wiemy, jak dbać o swoje zwierzęta i jak poprawiać ich dobrostan. Nie potrzebujemy do tego zakazów i ukazów z Nowogrodzkiej. Nie będą nas pouczać politycy, którzy nie wiedzą, ile sił i czasu wkładamy w rozwój naszych gospodarstw" - głosi apel.

W apelu podkreślono też, że z wprowadzanych zmian cieszą się tylko zagraniczne firmy, które przejmą rynki zbytu zablokowane przez PiS dla polskich rolników.

"Nie zgadzamy się na zmiany, które pod pozorem ochrony praw zwierząt uderzają w polskie rolnictwo i w polską gospodarkę. Nie zgadzamy się na to, by w ekspresowym tempie, bez konsultacji i dialogu, wprowadzać skandaliczne przepisy 'podrzynające gardło' polskim hodowlom" - napisano.

"Zablokowanie tych przepisów jest obowiązkiem każdego polskiego patrioty! Dlatego wspólnie apelujemy do Pana o zawetowanie tej haniebnej ustawy. To Pana druga i ostatnia kadencja jako Prezydenta RP, nie powinny już Pana wiązać partyjne instrukcje, nie musi Pan podpisywać wszystkich projektów ustaw zgodnie z życzeniem jednej osoby w państwie" - głosi apel do prezydenta Andrzeja Dudy.

Uchwalona przez Sejm nowela autorstwa PiS wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra oraz ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb lokalnych związków religijnych.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu