Kiełbasy rodem z kresów na liście produktów tradycyjnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2017,14:35 Aktualizacja: 11-01-2017,15:16
A A A

Kiełbasa zabużańska rzemieślnicza i Kiełbasa kresowa dojrzewająca - to dwa kolejne specjały, które dołączyły do lubuskiej listy produktów tradycyjnych. Obecnie zawiera ona 61 pozycji. W kategorii produktów mięsnych jest na niej 11 wyrobów.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego podał, że te dwa rodzaje wędlin znalazły się na liście dzięki staraniom Jarosława Szlachetko z jednej z masarni w Sulechowie. Kiełbasy zabużańska rzemieślnicza i kresowa dojrzewająca powstają zgodnie ze starymi recepturami, które od dziesięcioleci stosowali wędliniarze w Hucisku Oleskim - wsi leżącej na Ukrainie, a przed wojną w polskim województwie lwowskim.

Lista Produktów Tradycyjnych, przysmaki regionalne, żywność regionalna, żywność tradycyjna, lubuskie, musztarda z dyni

Miodowa musztarda z dyni na liście produktów tradycyjnych

Miodowa musztarda z dyni to kolejny lubuski specjał, który znalazł się na liście produktów tradycyjnych resortu rolnictwa - poinformował Michał Iwanowski, rzecznik zarządu woj. lubuskiego. Autorem wniosku o wpisanie miodowej musztardy...

Ludzie żyjący tam w małych enklawach parali się wędliniarstwem na potrzeby własne i swoich sąsiadów. Czasem też sprzedawali swoje wyroby na targach miejskich.

Po zmianie granic Polski, w 1945 roku w wyniku przesiedleń wielu mieszkańców tamtych obszarów trafiło na Ziemię Lubuską, a wraz z nimi ich kulinarne dziedzictwo. Te jest kultywowane do dziś przez następne pokolenia.

Kiełbasa zabużańska rzemieślnicza jest w 70 proc. krojona ręcznie z widocznymi kawałkami mięsa i słoniny. W dotyku jest dość miękka i sprężysta, ale przy tym krucha. Ma wyraźny, mięsny smak z mocno wyczuwalnym aromatem czosnku, majeranku i pieprzu.

Do wyrobu tej kiełbasy używa się mięsa wieprzowego bardzo zróżnicowanego gatunkowo. Pojawiają się tutaj ścinki z szynki, karkówki, warkocz schabowy, pachwina, boczek i słonina. Do tego dochodzą przyprawy - ręcznie siekany czosnek, tłuczony pieprz, majeranek i sól kamienna.
Lista Produktów Tradycyjnych, przysmaki regionalne, żywność regionalna, żywność tradycyjna, lubelszczyzna

Coraz więcej lubelskich przysmaków na liście

Aromatyczny, orzeźwiający, naturalny i zdrowy kompot z rabarbaru i mięty zwany "napojem żniwiarza" trafił m.in. ostatnio na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. To przykład dziedzictwa kulturowego i kulinarnego wsi Perkowice...

Ponadto do wyrobu tej wędliny używa się kiszczonki, czyli wywaru z gotowania salcesonu. Kiszczonka odparowuje w procesie wędzenia, pozostawiając w produkcie swój esencjonalny aromat. Sposób wytwarzania kiełbasy czyni z niej produkt trwały i łatwy w przechowywaniu.

Kiełbasa kresowa dojrzewająca jest robiona z grubo krojonego mięsa i tłuszczu, widać w niej ziarna zielonego pieprzu. Ma ciemnoczerwony i brązowy kolor, miejscami z białym nalotem pleśniowym.

Kiełbasa ta ma wyraźny mięsny smak z lekko wyczuwalną nutą fermentacji o intensywnym paprykowym, pikantnym posmaku. Do wyrobu kiełbasy kresowej używa się głównie łopatki, szynki, boczku oraz podgardla. Produkt jest trwały i może być przechowywany w temperaturze pokojowej.

W przypadku obu opisanych kiełbas mięso pochodzi z jednej z lubuskich ubojni. Rolnicy z okolicznych gospodarstw dostarczają tam zwierzęta nie hodowane na masową skalę, co sprawia, że ich mięso cechuje się wysoką jakością.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement