Karpie na święta będą bardzo drogie. Ryb jest o wiele mniej niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2017,13:30 Aktualizacja: 22-11-2017,13:56
A A A

Tegoroczne odłowy karpi przekroczyły już półmetek. Niestety, nie napawają jednak optymizmem ani hodowców ryb, ani konsumentów, u których karp króluje na świątecznym stole.

Marek Trzcieliński, prezes Związku Producentów Ryb, a zarazem właściciel gospodarstwa rybackiego w wielkopolskich Przygodzicach (pow. ostrowski) szacuje, że w tym sezonie z polskich stawów zostanie odłowionych nawet o 40 proc. mniej karpia niż w ubiegłym roku - informuje portal infostrow.pl

boże narodzenie, święta, wydatki na święta, zakup prezentów, zakup jedzenia na święta, Magdalena Jończak, Deloitte

Na święta planujemy wydać więcej niż przed rokiem

W tym roku Polacy zamierzają wydać średnio 882 zł na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi z okazji Bożego Narodzenia. To o 2 proc. więcej niż w 2016 r. - wynika z badań firmy doradczej Deloitte. "Polacy deklarują, że na tegoroczne...

Ze stawów Przygodzickich odłowi się natomiast aż połowę mniej ryb. To oznacza, że konsumenci zapłacą ok. 14 zł/kg, natomiast na targowiskach 16-17 zł/kg. A przed świętami Bożego Narodzenia stawki mogą nawet przekroczyć granicę 20 zł.

Do tak gwałtownego wzrostu cen przyczyniło się kilka innych czynników. Wiosną zabrakło m.in. kroczka co zmusiło hodowców do wyłączenia części stawów z produkcji karpia towarowego lub do obsadzania ich narybkiem na rybę towarową.

Przeciągająca się zima oraz chłodny i deszczowy wrzesień sprawiły z kolei, że tempo wzrostu karpia zostało zahamowane. Większość ryb nie osiągnęła minimalnej wagi handlowej. Dodatkowo w całej Polsce w większości gospodarstw rybnych wystąpiły liczne ubytki w obsadach. Wyższy koszt produkcji karpia spowodowany był także droższym zbożem.
 

źródło: infostrow.pl

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!