Kandydat na prezydenta za zerową stawką VAT na tradycyjną żywność

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Piotr Doczekalski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2020,10:30 Aktualizacja: 26-02-2020,10:36
A A A

- Nie chcę prowadzić polityki co poniektórzy podnoszący podatki na żywność. Jedni wprowadzają podatek na cukier, inni proponują wprowadzenie podatku na mięs; ja takich ustaw bym nie podpisał - zadeklarował Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat PSL na prezydenta.

Lider ludowców podkreślił przed Zakładami Mięsnymi w Złotoryi (Dolnośląskie), że zdrowa żywność, żywność dobrej jakości to jeden z najważniejszych elementów jego programu wyborczego.

kontrola żywności, ijhar-s, Inspekcja Handlowa, Tomasz Chróstny, Andrzej Romaniuk

Żywność będzie badana "od pola do stołu"

- Chcemy, by polska żywność była synonimem najwyższej światowej jakości, na tym opieramy strategie ekspertowe. W realizacji tego celu pomoże nowe podejście do kontrolowania produktów rolno-spożywczych - zapewnia minister Jan Krzysztof...

Dodał, że jego propozycja to wprowadzenie zerowej stawki VAT na "zdrową, tradycyjną polską żywność".

- Trzeba doprowadzić do skrócenia łańcucha żywieniowego, zbliżyć producenta żywności do konsumenta, bo najwięcej zarabia pośrednik - argumentował polityk.

Według niego najlepszą sytuacją jest sprzedaż bezpośrednia. - Na przykład z takich rodzinnych, regionalnych masarni jak ta w Złotoryi. Bardzo ważne jest przy tym, aby utrzymać polską markę - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Zapowiedział, że PSL będzie wspierał firmy rodzinne. - Dziś bolączką jest sposób prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Biurokracja zabija małą i średnią przedsiębiorczość; sprawozdawczość, kontrole, niekończące się zmiany przepisów doprowadzają do tego, że wiele takich firmy zaprzestaje działalności - zauważył.

Lider ludowców mówił też o ASF. - Jest potrzeba interwencji w wyniku afrykańskiego pomoru świń - ASF zalał całą Polskę. 100 tys. gospodarstw upadło na skutek ASF, to rodzi niebezpieczeństwo dla takich przetwórni jak ta w Złotoryi, gdzie są tylko produkty dostarczane przez polskiego rolnika - podkreślił.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj