Kaczyński: Jurgiel w oczywisty sposób stoi za tym, że straciliśmy władzę w województwie podlaskim

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agata Andrzejczak PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2024,8:55 Aktualizacja: 21-05-2024,8:58
A A A

Krzysztof Jurgiel w oczywisty sposób stoi za tym, że utraciliśmy władzę w woj. podlaskim, w związku z tym musiały być wyciągnięte konsekwencje - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego, Jurgiel chciał się w ten sposób zemścić na PiS.

Rzecznik prasowy PiS Rafał Bochenek poinformował w czwartek, że Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka tego ugrupowania byłego ministra rolnictwa, obecnego europosła Krzysztofa Jurgiela. Nie poinformował o powodach takiej decyzji szefa partii.

Jurgiel powiedział w piątek PAP, że nie otrzymał żadnej oficjalnej decyzji ze strony władz PiS. "Do tej chwili nie otrzymałem żadnego postanowienia o zawieszeniu" - podkreślił. Dodał, że "nie zna powodów i nie wie, za co formalnie ma odpowiadać".

Prezes PiS ocenił w poniedziałek, że jego partia utraciła władzę w samorządzie województwa podlaskiego w wyniku "zemsty Jurgiela". Według niego, europoseł miał mieć żal o to, że nie znalazł się na liście kandydatów PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "On w oczywisty sposób stoi za tym, że utraciliśmy władzę w woj. podlaskim, w związku z tym musiały być wyciągnięte konsekwencje" - podkreślił lider PiS.

morawiecki, pis, zawieszenie, jurgiel

Morawiecki o zawieszeniu Jurgiela: te sprawy są bardzo skrupulatnie wyjaśniane

Wiceprezes PiS, były premier Mateusz Morawiecki przyznał w poniedziałek w Białymstoku, że zawieszenie w prawach członka tego ugrupowania europosła Krzysztofa Jurgiela, w przeszłości m.in. ministra rolnictwa, ma związek z sytuacją w podlaskim...

Jak dodał, Jurgiel miał odgrażać się kierownictwu PiS, że "pożałują tej decyzji". "Można powiedzieć, że dotrzymał słowa" - zaznaczył. "Wygraliśmy w sejmiku, mieliśmy większość, w ostatnim momencie okazało się, że tej większości nie ma" - podkreślił.

Dwa tygodnie temu ugrupowania koalicji rządowej, wsparte przez dwoje radnych PiS, doprowadziły do wyboru nowego przewodniczącego podlaskiego sejmiku, a później zarządu tego regionu. W ten sposób Zjednoczona Prawica, sprawująca władzę w tym sejmiku w minionej kadencji, straciła tę władzę, choć po wyborach miała połowę mandatów w 30-osobowym sejmiku.

Marszałkiem nowej kadencji został Łukasz Prokorym (KO). Na wicemarszałków zgłosił on Wiesławę Burnos i Marka Malinowskiego - oboje dostali się do sejmiku z listy PiS, w poprzedniej kadencji byli członkami zarządu województwa. W tajnym głosowaniu dostali po 16 głosów za, 14 przeciw. Pozostałe dwa miejsca w zarządzie województwa przypadły Trzeciej Drodze i KO, Trzecia Droga ma również przewodniczącego sejmiku.

Jurgiel był ministrem rolnictwa w rządach Kazimierza Marcinkiewicza, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego w latach 2005-2006 i 2015-2018. Od 2019 roku jest europosłem PiS. Został wybrany w okręgu obejmującym woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Poleć
Udostępnij