Jurgiel uniknął debaty nad wotum nieufności. Posłowie wycofali wniosek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-07-2017,15:15 Aktualizacja: 21-07-2017,8:19
A A A

Sejm nie zajął się w czwartek wnioskiem PSL o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. W głosowaniu posłowie poparli wycofanie wniosku o co zwrócił się szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz uzasadniając, że wobec sytuacji w Sejmie, nie ma szans na przeprowadzenie debaty.

W głosowaniu wycofanie wniosku poparło 363 posłów, przeciw było dwóch, a 61 wstrzymało się od głosu.

W czwartek rano po wznowieniu obrad doszło do burzliwej wymiany zdań na sali sejmowej. Nowoczesna wnioskowała o przerwę i ponowne zwołanie komisji sprawiedliwości, która w nocy przegłosowała poprawki do projektu PiS o Sądzie Najwyższym.

wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa. Krzysztof Jurgiel, rolnictwo

Chcą odwołania ministra rolnictwa

Opozycja nie ma argumentu za tym, żeby zgłaszać wobec mnie wotum nieufności, ale stosuje instrument, który przewidziany jest w regulaminie Sejmu - ma do tego prawo - powiedział w czwartek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Sejm zajmie się...
W głosowaniu nie zgodzono się na przerwę. Prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki wykluczył z obrad posła Nowoczesnej Krzysztofa Mieszkowskiego, później zebrał się Konwent Seniorów, Terlecki wycofał decyzję o wykluczeniu.

W takiej atmosferze poseł PSL Mirosław Maliszewski, który miał przedstawiać wniosek swego klubu o odwołanie Jurgiela poprosił o 5 minut przerwy.

- Polscy rolnicy oczekują tej debaty, polscy rolnicy chcą wysłuchać informacji ze strony pana ministra, pani premier, a przede wszystkim chcą wysłuchać informacji ze strony wnioskodawców. Nie da się rozmawiać o rolnictwie w takiej atmosferze jaką państwo stwarzacie - stwierdził Maliszewski.

Później głos zabrał prezes PSL, który powiedział, że ludowcy chcą wycofać wniosek o odwołanie Jurgiela. - Nie jestem impulsywną osobą i mój klub zawsze stara się zachować zdrowy rozsądek i spokój. Złożyliśmy poważny wniosek o odwołanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, najgorszego ministra w historii III RP, w imieniu mieszkańców polskiej wsi, polskich rolników, doświadczonych, wyzyskanych i oszukanych przez podniesienie wieku emerytalnego, przez wprowadzenie GMO do Polski, przez zakaz sprzedaży ziemi, ale nie jesteśmy dzisiaj normalnie nad tym wnioskiem procedować - mówił Kosiniak-Kamysz.

krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, etaty w krus, dobra zmiana w krus, krzysztof jurgiel

Etat dla córki, etat dla kolegi. Sami swoi w KRUS

Protegowani Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa i Henryka Kowalczyka, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów dostali wysokie stanowiska w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Drogi polityków wielokrotnie...
Lider ludowców poprosił też o 15 minut przerwy na "ostudzenie nastrojów". - W innym wypadku nie możemy procedować tego wniosku. My go powtórzymy, zaraz złożymy kolejny wniosek o odwołanie ministra rolnictwa - wskazał, prosząc posłów opozycji o podpisanie pod tym wnioskiem.

- Czyli rozumiem, że wycofał pan ten wniosek" - dopytywał Terlecki. "Jeśli będzie 15 minut przerwy i uspokoimy atmosferę to możemy dalej pracować. Jeśli tej przerwy nie będzie to muszę go wycofać, bo nie jesteśmy w stanie obradować - odparł Kosiniak-Kamysz.

Terlecki odczytał wtedy regulamin Sejmu, w którego wynikało, że wniosek może być wycofany tylko po uzyskaniu zgody posłów, którzy wcześniej podpisali się pod wnioskiem. "Bardzo proszę o zebranie podpisów pod wycofaniem wniosku o wotum nieufności dla ministra rolnictwa, ma pan na to czas" - dodał Terlecki.

Następnie wicemarszałek ogłosił 10 minut przerwy w obradach Izby i zapowiedział zwołanie Konwentu Seniorów.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, sejm, psl, wniosek o wotum nieufności

Komisja zajmie się wnioskiem o wotum nieufności wobec Jurgiela

Sejmowa Komisja Rolnictwa zajmie się w środę rano wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Wniosek złożyli posłowie PSL, którzy zarzucają szefowi resortu, że prowadzi "szkodliwą politykę na polskiej...
Po przerwie, która trwała około pół godziny, Kosiniak-Kamysz powiedział, że PSL wycofuje wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa. Jak dodał, wniosek o to, aby w czwartek nie rozpatrywać punktu dotyczącego ministra rolnictwa złożył klub PSL, wszyscy posłowie, którzy podpisali się pod wnioskiem o wotum nieufności.

Uzasadniał, że wycofanie wniosku podyktowane było burzliwą atmosferą, jaka panuje w czwartek na sali plenarnej Sejmu i niemożnością spokojnej debaty nad wnioskiem PSL-u. - Chciałbym również zadeklarować, że nie zmieniamy w żaden sposób oceny wobec ministra rolnictwa, jego błędnych działań, jego bezradności i bezczynności - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Następnie głos zabrała premier Beata Szydło, która podziękowała Kosiniak-Kamyszowi i klubowi PSL, za wycofanie wniosku. Jednocześnie oceniła, że Jurgiel jest najlepszym ministrem rolnictwa, dzięki działaniom którego "na polskiej wsi dobrze się dzieje".

władysław kosiniak-kamysz, psl, ludowcy, krzysztof jurgiel, rolnictwo, ministerstwo rolnictwa

PSL złożyło wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa

Posłowie PSL złożyli w Sejmie wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Krzysztof Jurgiela, ministra rolnictwa. Zarzucają mu, że prowadzi "szkodliwą politykę na polskiej wsi, ukazującą bezczynność i bezradność". Pod wnioskiem o wotum...
- Powiem tylko o trzech faktach (...) po pierwsze to jest stabilizacja cen na wsi. Dzisiaj mleko kosztuje w skupie litr około 1,5 zł, a było 90 gr. To samo dotyczy skupu mięsa. To jest otwarcie około 30 nowych rynków zewnętrznych dla polskich rolników. To jest wreszcie obrona polskiej ziemi, nie ma już wyprzedaży polskiej ziemi - mówiła premier.

Nawiązała też do tego, że prezes PSL w swym wystąpieniu wspomniał o kwestii wieku emerytalnego. - Pan wspomniał o wieku emerytalnym ja chcę panu przypomnieć panie przewodniczący że w rządzie PO-PSL pan był tym ministrem, który podwyższył wszystkim Polakom w tym również rolnikom wiek do 67 lat - powiedziała Szydło.

Później na briefingu Kosiniak-Kamysz oświadczył, że premier kłamała w czwartek w swym krótkim przemówieniu w Sejmie. - Wyzyskali, oszukali polską wieś. Za to na pewno będą rozliczeni - powiedział Kosiniak-Kamysz.

We wniosku o odwołanie Jurgiela posłowie PSL zarzucili mu, że prowadzi "szkodliwą politykę na polskiej wsi". Autorzy wniosku podnosili kwestię "skandalicznej" - w ich ocenie ustawy o sprzedaży ziemi. Zwracali uwagę na podwyższenie wieku emerytalnego dla rolników.

krzysztof jurgiel, jan grabiec, wniosek o wotum nieufności

PO: Jurgiel ma naprawić błędy. Będzie wniosek o wotum nieufności?

Krzysztof Jurgiel, szef resortu rolnictwa musi jak najszybciej przywrócić kompetentne kierownictwo w stadninie w Janowie Podlaskim. Jeśli tego nie zrobi, PO złoży w Sejmie wniosek o wyrażenie wobec niego wotum nieufności. Rzecznik PO Jan...
PSL wskazywało także na liczne zmiany kadrowe w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po których - zdaniem ludowców - "powstał problem z odpowiednią kadrą kierowniczą oraz poważne kłopoty z systemem służącym do obsługi wniosków rolników, przez co - według PSL - zagrożona jest wypłata pieniędzy dla rolników. W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała wniosek.

Jurgiel pytany przez PAP o wniosek o jego odwołanie ocenił, że jest to sprawa polityczna. - To partia opozycyjna, która podejmuje różne działania, żeby zaistnieć przy tak niskich notowaniach - skomentował.

Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów, czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu