Jurgiel odpiera zarzuty i atakuje lidera rolniczego OPZZ

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-04-2018,12:00 Aktualizacja: 07-04-2018,12:26
A A A

Zarzuty, że nie dbam o interesy rolników są bezpodstawne - powiedział PAP minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, odnosząc się do zarzutów kilkudziesięciu osób protestujących w piątek w Warszawie. Domagają się oni dymisji ministra Jurgiela.

W piątek, 6 kwietnia pod siedzibą PiS przy Nowogrodzkiej w Warszawie rolnicy związani z rolniczym OPZZ domagali się m.in. wypłaty odszkodowań i rekompensat wszystkim rolnikom poszkodowanym od 2014 r. z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) i odstąpienia od wygaszania produkcji trzody chlewnej.

rolnicze opzz, OPZZRiOR, sławomir izdebski, rolnicze protesty, krzysztof jurgiel, walka z asf, protest, PiS

Rolnicy protestowali w stolicy. Domagają się odejścia ministra Jurgiela

Wypłata odszkodowań i rekompensat wszystkim rolnikom poszkodowanym od 2014 r. z ASF i odstąpienie od wygaszania produkcji trzody chlewnej - takie m.in. postulaty przedstawiali protestujący w piątek rolnicy przed siedzibą PiS w Warszawie....
Ich zdaniem, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel nie chroni należycie interesów rolników i "nie radzi sobie z ich problemami".

- Dzisiejsza pikieta nie jest wymierzona przeciwko rządowi, przeciwko prezesowi PiS, ale jest wymierzona przeciwko konkretnej osobie, jaką jest minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel - podkreślił podczas zgromadzenia szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski. Wznoszono też okrzyki: "Jurgiel musi odejść".

Izdebski poinformował, że od przyszłego tygodnia na stronie internetowej rolniczego OPZZ będzie publikowana "czarna księga krzywd rolników".

- Wszyscy rolnicy, którzy są w jakikolwiek sposób poszkodowani, czy to przez ASF, czy to przez brak wypłaty z odszkodowań z innego tytułu, czy ścigani przez komorników, prosimy o zgłaszanie się do naszej centrali, będziemy zbierali protokoły i taka księga będzie zbierana i publikowana - powiedział.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, odnosząc się do postulatów rolniczego OPZZ, poinformował, że odszkodowania i rekompensaty są wypłacane rolnikom. A realizacja odstrzału dzików nie jest w jego kompetencji.

Rolnicy będą protestować przed ministerstwem i siedzibą PiS

OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych domaga się dymisji ministra Krzysztofa Jurgiela. Organizacja zarzuca szefowi resortu rolnictwa brak działań w zakresie pomocy zadłużonym gospodarstwom (odbywa się coraz więcej egzekucji komorniczych)...
Jak mówił w tym tygodniu odbyło się spotkanie z producentami trzody chlewnej, na którym zostały przedstawione wszystkie działania resortu rolnictwa w sprawie pomocy rolnikom, którzy ponoszą straty w wyniku wystąpienie afrykańskiego pomoru świń. Dodał, że aktualnie realizowane są cztery formy wsparcia producentów świń w związku z ASF. Kolejne trzy formy pomocy są przygotowywane.

Minister podkreślił, że najlepszym miejscem do dyskusji jest Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie.

- To tam rozmawiamy z przedstawicielami różnych grup, związków i organizacji funkcjonujących w rolnictwie, a jest ich ok. 100. Podkreślam, ze wszystkimi i tam wypracowujemy propozycje rozwiązań. Panu Izdebskiemu to widać nie odpowiada - powiedział Jurgiel. - Widać to było po dzisiejszym proteście, w którym uczestniczyło tylko 20-30 jego znajomych - dodał.

Szef resortu rolnictwa odnosząc się do postulatu jego dymisji powiedział, że powodem takiego żądania mogą być problemy szefa tej organizacji Sławomira Izdebskiego.

Sławomir Izdebski , polski związek łowiecki, opzz rolników, łowiectwo, obwody łowieckie, petycja do beaty szydło

Sławomir Izdebski kontra myśliwi. W akcji CBA i prokuratura

16 marca przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski złożył w CBA doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa protekcji i nielegalnego wpływania na...
- Pan Izdebski zapowiada "czarną księgę krzywd rolników". Może najpierw powinna powstać "biała księga" oszukanych rolników? - zastanawia się minister. Jurgiel zaznaczył, że do niego zgłaszają się rolnicy, którzy bezskutecznie domagają się od spółki związanej z przewodniczącym należnych im kwot za dostarczone produkty.

Zdaniem Jurgiela zarzuty, iż nie chroni on należycie interesów rolników i nie radzi sobie z ich problemami, są bezpodstawne, gdyż inne organizacje są innego zdaniem.

Np. Krajowa Rada Izb Rolniczych 5 kwietnia w liście do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oceniła, że praca resortu rolnictwa pod kierownictwem ministra Krzysztofa Jurgiela "wyróżnia się pozytywnie na przestrzeni lat".

W liście KRiR nawiązując do zwalczania ASF napisała, że "wszystkie zainteresowane rozwiązaniem tego trudnego problemu organizacje rolnicze biorą udział w spotkaniach, podczas których wyrażają swoje zdanie i przedstawiają propozycje zmian".

Podczas ostatniego spotkania 4 kwietnia podjęto w resorcie ustalenia w sprawie jak najszybszej wypłaty rekompensat z tytułu utraconych dochodów producentom trzody chlewnej - zaznaczył prezes KRiR Wiktor Szmulewicz.

[WIDEO] W pikiecie przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie uczestniczyło ok. 50 rolników

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE