Jest skuteczna metoda recyklingu folii rolniczych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Błoński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-08-2020,10:00 Aktualizacja: 07-08-2020,14:58
A A A

Nawet najbardziej zanieczyszczone i zawilgocone folie rolnicze można wykorzystać do produkcji nowych materiałów - przekonują naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, którzy opracowali nową metodę recyklingu takich odpadów.

Poświęcony temu zagadnieniu projekt badawczy był odpowiedzią na rosnącą z roku na rok ilość zużytych folii, będących odpadem przemysłowym z gospodarstw rolnych.

AgroWrap, Zakład Produkcji Folii Efekt Plus, folia do zakiszania, folia ochronna, sianokisznika, lucerna, bydło mleczne

Nowa folia do sianokiszonki z Polski

AgroWrap to nowa na krajowym rynku polska folia używana do produkcji sianokiszonek. Jak zapewnia producent Zakład Produkcji Folii Efekt Plus w Rzeszowie, charakteryzuje się ona wysoką odpornością na przebicie oraz zerwanie, dzięki czemu sprawdza...

Folia jest wszechobecna zarówno w procesie hodowli zwierzęcej, jak i upraw. Późniejszej utylizacji wymagają m.in. folie po kiszonkach, pochodzenia ogrodniczego, worki po nawozach, folie tunelowe czy np. po truskawkach lub pieczarkach.

Z tworzyw wykonane są także tzw. big bagi czy sznurki do snopowiązałki. Duża część folii trafia na składowiska lub jest spalana.

W projekcie, finansowanym z unijnych środków w ramach programu operacyjnego "Inteligentny Rozwój", naukowcy podjęli się stworzenia technologii, pozwalającej na wykorzystanie nawet najbardziej zużytych folii do wytwarzania nowych - nadających się do wykorzystania np. przy konserwacji pasz dla zwierząt.

- Opracowana została technologia przetwarzania odpadów powstałych podczas recyklingu folii z rolnictwa, które - ze względu na wysoki stopień zanieczyszczenia oraz wilgoć - nie nadawały się do recyklingu materiałowego. Teraz mogą być ponownie wykorzystane jako surowiec w procesach produkcji nowych, wielowarstwowych folii polimerowych, które służą do konserwacji pasz w rękawach foliowych - wyjaśnił kierujący projektem prof. Jerzy Korol z Zakładu Inżynierii Materiałowej GIG.

100 mln złotych na utylizację folii

Przeznaczamy 100 mln zł dla gmin na utylizację folii i innych odpadów z gospodarstw rolnych - powiedział we wtorek na konferencji prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że recyklingowi zostanie poddanych co najmniej 200 tys....

Partnerami naukowców w tym przedsięwzięciu były wyspecjalizowane w wyrobach foliowych dla rolnictwa firmy Ekofol Bugaj i Erg Bieruń-Folie.

W pierwszej wdrożono innowacyjny system czyszczenia i separacji odpadów, powstających na linii recyklingu folii, a także zastosowano nowatorski sposób ich przetwarzania metodą wytłaczania. W efekcie skuteczność recyklingu znacząco wzrosła, a odpady stały się surowcem do nowych materiałów dla rolnictwa.

Zakład Inżynierii Materiałowej katowickiego GIG już w latach 80. ubiegłego wieku zajmował się badaniami tworzyw sztucznych i wyrobów z nich wytworzonych.

W ocenie naukowców, kwestia zagospodarowania dużych ilości wykorzystywanych w rolnictwie folii to obecnie jeden z najistotniejszych problemów gospodarki odpadami pochodzącymi z gospodarstw rolnych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement