Instytut Ochrony Roślin ma nowego-starego szefa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2018,15:15 Aktualizacja: 22-11-2018,15:19
A A A

Prof. Marek Mrówczyński objął 21 listopada stanowisko dyrektora Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu. Powołanie naukowcowi wręczył Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Prof. Mrówczyński drugi raz zasiądzie w fotelu dyrektora instytutu. Teraz zastąpił prof. Bożenę Łozowicką, a w 2007 roku prof. Stefana Pruszyńskiego.

Arkadiusz Artyszak, Sesja Naukowa IOR-PIB

O mątwiku burakowym na 58. Sesji Naukowej IOR-PIB w Opalenicy

Reforma rynku cukru w UE przeprowadzona w latach 2006-2008 spowodowała koncentrację uprawy buraka cukrowego w pobliżu cukrowni, co oznacza, że w niektórych gospodarstwach jest uprawiany częściej niż co 4 lata na tym samym polu. Proces ten...

Naukowiec związany jest z IOR-PIB od 1976 r. - początkowo działał w Pracowni Biologicznej Oceny Pestycydów, potem w Pracowni Badania Insektycydów, którą w latach 1987-1991 kierował.

Na Akademii Rolniczej w Poznaniu odbył także studia podyplomowe w zakresie ochrony roślin. Na podstawie badań nad podatnością odmian rzepaku ozimego na uszkodzenia przez szkodniki, prowadzonych w latach 80. w stacjach terenowych Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej, uzyskał w 1993 stopień doktora.

W 1995 wszedł w skład Rady Naukowej instytutu - do 1999 przewodniczył Komisji Rady Naukowej ds. ekonomiczno-socjalnych. W 2003 uzyskał stopień doktora habilitowanego.

W pracy naukowej zajmuje się oceną biologiczną i wdrażaniem do praktyki nowych, skuteczniejszych i bezpieczniejszych dla środowiska insektycydów. Szczególnie badania Marka Mrówczyńskiego dotyczą szkodników rzepaku, stonki ziemniaczanej, szkodników zbóż i roślin motylkowych.

W 1995 r. został wyróżniony nagrodą ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej I stopnia.
 

Poleć
Udostępnij