Import towarów do Wielkiej Brytanii pod pełną kontrolą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-12-2021,8:05 Aktualizacja: 28-12-2021,8:08
A A A

1 stycznia rząd brytyjski wprowadza nowy harmonogram pełnych kontroli towarów importowanych z Unii Europejskiej do Zjednoczonego Królestwa. Kontrole będą stopniowo wprowadzane w 2022 roku.

Ministerstwo rolnictwa przypomina, że od wspomnianego dnia zostaną wprowadzone pełne deklaracje celne i kontrole, chociaż deklaracje bezpieczeństwa i ochrony nie będą wymagane do 1 lipca. Przewoźnicy transportujący towary przez porty w Wielkiej Brytanii, korzystające z usługi przemieszczania pojazdów towarowych (GVMS), muszą mieć potrzebną do realizacji usługi rejestrację.

Brexit, handel żywnością, Holandia, Wielka Brytania

Brexit to cios w handel żywnością

Brexit zadał cios nie tylko eksportowi holenderskiej żywności do Wielkiej Brytanii. Import mięsa, nabiału, ryb, owoców i warzyw z Wysp Brytyjskich przez pierwsze osiem miesięcy 2021 r. zmniejszył się prawie o połowę rok do roku. Tak wynika z...

Od nowego roku zostaną wprowadzone też wymagania pre-notyfikacji towarów podlegających kontroli sanitarnej i fitosanitarnej (SPS), czyli wcześniejszego zgłaszania ładunków z produktami roślinnymi i pochodzenia zwierzęcego przez brytyjskich importerów za pośrednictwem systemu IPAFFS.

Od 1 stycznia będą wymagane również dokumenty potwierdzające pochodzenie produktu.

Ministerstwo dodało, że od 1 lipca 2022 r. certyfikacją i kontrolą fizyczną zostaną będą objęte: wszystkie pozostałe produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego podlegające regulacjom; wszystkie rośliny i produkty roślinne; wszelkiego typu mięso i produkty mięsne; cała pozostała żywność wysokiego ryzyka niepochodzącą od zwierząt.

Od 1 lipca zostanie też wprowadzony zakaz wwozu na rynek brytyjski produktów P&R (Prohibited and Restricted): chłodzonego mięsa mielonego (wołowego, wieprzowego, jagnięcego, baraniego oraz koziego); chłodzonego lub mrożonego mięsa mielonego (drobiowego); oddzielonego mechanicznie mięsa pozyskanego z drobiu i ptaków bezgrzebieniowych lub ptaków łownych; nieklasyfikowanych jaj; chłodzonych surowych wyrobów mięsnych. Niezbędne informacje na ten temat są dostępne tutaj.

drób, eksport, eksport drobiu, brexit

Brexit wyraźnie pogarsza sytuację polskiego drobiarstwa

Wielka Brytania była w ub.r. drugim największym importerem drobiu z Polski, obecnie spadła na czwarte miejsce. Gorsze wyniki eksportu do tego kraju są prostą konsekwencją brexitu - podkreśla Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. - Kilka...

Ministerstwo dodało, że od 1 lipca kontrole roślin i produktów roślinnych o wysokim priorytecie zostaną przeniesione z miejsca przeznaczenia do wyznaczonych przejść granicznych i punktów kontroli. Dodatkowo kontrole fizyczne żywych zwierząt będą odbywać się w wyznaczonych punktach kontroli granicznej.

W przypadku braku wyznaczonego przejścia granicznego kontrole pozostaną w miejscu przeznaczenia dla innych portów wejścia do czasu uruchomienia wystarczającej liczby przejść granicznych. 1 lipca rozpoczną się odprawy na śródlądowych przejściach granicznych Sevington i wyznaczonych przejściach granicznych na lotniskach.

Z kolei od 1 września certyfikacja i kontrole fizyczne zostaną wprowadzone dla wszystkich produktów mlecznych. Od 1 listopada certyfikacja i kontrole fizyczne zostaną natomiast wprowadzone dla wszystkich pozostałych, objętych regulacjami produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów złożonych i produktów rybnych. Szczegółowe informacje tutaj.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu