Humięcki zlecił audyt dotyczący aukcji Emiry

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-08-2016,8:15 Aktualizacja: 19-08-2016,9:25
A A A

Zlecono przeprowadzenie audytu dotyczącego niedzielnej aukcji akcji klaczy Emira - poinformował Waldemar Humięcki, prezes ANR. Dodał, że analizowane są "dociągnięcia i niedociągnięcia", aby w przyszłym roku aukcja wypadła perfekcyjnie.

Humięcki pytany był, czy sprawą aukcji klaczy Emira powinna zająć się prokuratura. - Dostrzegliśmy, że współpraca pomiędzy ringmasterami i głównym prowadzącym aukcję nie wyglądała najlepiej i dochodziło do nieporozumień. Te błędy zostały już wyeliminowane w drugim dniu, gdzie ta aukcja została przeprowadzona sprawnie, perfekcyjnie, konie uzyskiwały odpowiednie ceny - powiedział szef ANR.

Dni Konia Arabskiego, pride of poland, janów podlaski,karol tylenda

Prokuratura sprawdzi aukcję koni w Janowie Podlaskim

PO złoży wniosek do prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przy organizacji aukcji koni w Janowie Podlaskim - zapowiedziała w czwartek posłanka PO Dorota Niedziela. Wniosek będzie dotyczył "prawdopodobnie"...

Pytany o dymisję wiceprezesa ANR Karola Tylendy wyjaśnił, że został on powołany w kwietniu, a jego misją była pomoc w doprowadzeniu aukcji do skutku. - Uznał tę sprawę za honorową, że jego misja chyba dobiegła końca, złożył dymisję na ręce pana ministra i została ona przyjęta. Ja doceniam jego pracę i współpracę z nim - zaznaczył.

Uczestnicy konferencji pytani byli także o ewentualne kolejne dymisje, np. członka zarządu stadniny Mateusza Jaworskiego, który rekomendował aukcjonera. - Pan Mateusz Jaworski w trudnym okresie czasu zgodził się podjąć te wyzwania i realizować zadanie. Dokonujemy tutaj oceny i analizy, zobaczymy. Czekam też na rekomendację pana prezesa stadniny, również ocenę zespołu nadzoru właścicielskiego. Za wcześnie jest, by podejmować jakiekolwiek tego typu decyzje - wyjaśnił Humięcki.

Sławomir Pietrzak, prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim zaznaczył, że trudno było przewidywać, iż aukcjoner o tak dużej renomie zachowa się nieprofesjonalnie. Ocenił, że wynik aukcji był jednak zupełnie przyzwoity.
Dni Konia Arabskiego, pride of poland, janów podlaski,karol tylenda

Dymisja rzecz honorowa. Jurgiel przyjął rezygnację Tylendy

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa przyjął dymisję wiceprezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Karola Tylendy - powiedziała Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego resortu rolnictwa. Witold Strobel, rzecznik ANR powiedział w środę, że Tylenda...

- W porównaniu do lat ubiegłych na pewno nie jest to wynik najgorszy, czy słaby. On jest średni. Tym bardziej, że średnia cena za konia jest w granicach 80 tys. euro. Naturalnie wszyscy porównują tę aukcję do ubiegłego roku, kiedy padł rekord 1,4 mln euro. Ale wiemy doskonale, że rekordy padają rzadko i trudno się spodziewać, że one będą padały co roku - mówił Pietrzak.

Jego zdaniem ogólna sytuacja na świecie związana szczególnie z krajami arabskimi i niska ceną ropy ma wpływ na to, za jakie sumy kupcy - również arabscy - chcą kupić konie.  

Dwie aukcje koni podczas Święta Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim (Lubelskie) przyniosły prawie 1,7 mln euro. Zdobywczyni wielu tytułów w kraju i za granicą, 16-letnia siwa klacz Emira, pochodząca ze stadniny w Michałowie została sprzedana za 225 tys. euro nabywcy z Francji. Była licytowana dwukrotnie. W pierwszej licytacji – jako lot 0 - uzyskała 550 tys. euro, ale później licytacja tego konia została powtórzona i padła cena niższa.

Poleć
Udostępnij