Hogan zapewnia Jurgiela, że znajdzie się pomoc dla producentów trzody

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2017,8:30 Aktualizacja: 20-10-2017,8:50
A A A

Sprawa unijnych rekompensat dla rolników ponoszących straty z powodu afrykańskiego pomoru świń była jednym z tematów omawianych przez Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa z Philem Hoganem, komisarzem ds. rolnictwa UE.

- Poruszyliśmy sześć ważnych kwestii. Pierwsza dotycząca spraw rynkowych, chodzi o pomoc dla producentów trzody chlewnej w związku z ASF. Omówiliśmy nasz wniosek przekazany Komisji Europejskiej, komisarz Hogan zapewnił, że znajdzie rozwiązanie w sprawie rekompensat - powiedział po spotkaniu szef resortu. Dodał, że chodzi o to, by uznać, że nie jest to pomoc publiczna.

trzoda chlewna, wsparcie finansowe, UE

ASF. Hodowcy świń otrzymają wsparcie z Unii Europejskiej

Komisja Europejska przeznaczy 9,3 miliona euro z funduszy UE na pomoc polskim hodowcom trzody chlewnej, którzy zrezygnują z działalności w związku z afrykańskim pomorem świń.    ASF jest obecny w regionie wschodniej granicy UE od...

Straty dla rolników prowadzących produkcję świń na terenach, gdzie występuje ASF wynikają z ograniczeń w eksporcie, niższych cen świń w strefach objętych restrykcjami, oraz trudności w sprzedaży świń i wieprzowiny.

Rozmowa dotyczyła możliwości rozłożenia na kwartały kontyngentów na przywóz zbóż pszenicy, kukurydzy i jęczmienia. - Z doświadczeń lat ubiegłych widać, że niektóre kontyngenty wykorzystane są w ciągu jednego lub dwóch miesięcy od ich otwarcia. My chcemy, aby były rozłożone w ciągu całego roku - podkreślił Jurgiel.

Jak mówił, niezbędna jest ochrona celna unijnego rynku przed nadmiernym importem zbóż, gdyż napływ od 2018 roku zwiększonej ilości zbóż, w krótkim czasie może spowodować jego destabilizację.

- Rozmawialiśmy też o perspektywach otwarcia rynku USA na import jabłek i gruszek z UE. Prosiliśmy, aby KE włączyła się do prac w tej sprawie, ponieważ rozmowy trwają już zbyt długo - podkreślił minister.

import zbóż z ukrainy, krzysztof jurgiel, handel zbożem, sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi

Ukraińskie ziarno nas nie zalewa. Jurgiel uspokaja rolników

Import zboża z Ukrainy to temat często poruszany przez rolników, zwłaszcza z terenów wschodniej Polski. Do tego problemu na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi odniósł się sam minister Krzysztof Jurgiel. Polscy...

Negocjacje porozumień o wolnym handlu z krajami trzecimi były kolejnym punktem omawianym podczas spotkania. Zdaniem Jurgiela KE powinna w negocjacjach zabezpieczać unijne rolnictwo przez ewentualnymi zakłóceniami rynku. Problem dotyczy szczególnie wołowiny.

Minister postulował też o uelastycznienie przepisów dotyczących ram wykonania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Zabiegał o wydłużenie harmonogramu wdrażania tzw. geoprzestrzennego wniosku (GSAA), by był taki sam sposób składania wniosków także po 2020 r.

W Polsce beneficjenci preferują składanie wniosków w formie papierowej i w tej sytuacji pracownicy ARiMR przenoszą do GSAA wszystkie informacje z dostarczanych przez rolników wniosków.

Jurgiel zabiegał też o podwyższenie kwoty de minimis w sektorze rolnym. Obecna kwota wynosi 15 tys. euro. do wykorzystania w okresie trzech lat. - To jest zbyt mało - ocenił. Wyjaśnił, że wiele form pomocy realizowanych jest ze środków budżetu krajowego, szczególnie pomocy związanej z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Skala tych zjawisk i wysokość szkód, jaka dotyka co roku rolników jest duża.

Jurgiel i Hogan rozmawiali także o współpracy między KE a polskim resortem w zakresie wdrażania programów dotyczących obszarów wiejskich. Komisarz zadeklarował, że wyznaczy ekspertów, którzy przedyskutują polskie rozwiązania przyjęte m.in. w pakcie dla obszarów wiejskich i strategii średniookresowej, i będą wskazywali na możliwości ich finansowania z unijnych programów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu