Hangary pełne maszyn, krowy słuchające muzyki. PGR ma się dobrze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: ( em) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2018,10:15 Aktualizacja: 03-09-2018,10:39
A A A

Krowy słuchają tam muzyki, a o ich dietę dba komputer. Tak jest w ostatnim w Polsce PGR, który w Kietrzu na Opolszczyźnie obronili pracownicy na czele z ówczesnym dyrektorem, któremu chcieliby... wznieść pomnik.

- Jak naszemu papieżowi, tak dyrektorowi Marszałkowi! - mówią Wirtualnej Polsce na dawnym osiedlu pracowniczym. Działający wciąż PGR nie pozostawił bowiem po sobie biedy i beznadziei, jak większość zlikwidowanych.

PGR, ANR, Olsztyn, warmińsko-mazurskie, konferencja, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, konferencja w Olsztynie UWM, UWM

Likwidacja PGR-ów całkowicie zmieniła obraz polskiego rolnictwa

Upływa 25 lat od zapoczątkowania wielkiego procesu transformacji państwowego sektora rolnego. Do dziś naukowcy spierają się, czy proces likwidacji państwowych gospodarstw rolnych był odpowiednio przygotowany i przebiegł prawidłowo. Na te oraz wiele...

PGR w Kietrzu od początku istnienia wyróżniał się na tle innych. Nie tylko wynikami, które osiągał, ale też technologiami, jakie wprowadzał. Działo się tak za sprawą ówczesnego dyrektora, Aleksandra Marszałka.

- Prawdziwy fachowiec! Kierownik to się u niego nic nie liczył. Pracownik był najważniejszy - wspomina go jeden z byłych podwładnych. Przyszedł jednak czas, gdy nad PGR nadeszło widmo prywatyzacji. Ale na to nikt nie zamierzał się godzić.

- Wiadomo, jak to z prywatnymi jest. Przyjdą i pozwalniają wszystkich - mówi kolejny z pracowników. Urządzili więc referendum, w którym jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko prywatyzacji. Pismo przekazali na ręce ministra, który zgodził się na to. PGR nie trafił więc w prywatne ręce, lecz pozostał własnością państwa. Zachował nawet dawną nazwę: kombinat.

Nie przypomina jednak już dawnego PGR. W hangarze stoją nowoczesne maszyny, a krowy mają nowoczesną oborę, w której słuchają muzyki. Stan zdrowia zwierząt monitoruje komputer, który dobiera też odpowiednią dietę.
 

źródło: Wirtualna Polska

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement