GUS: przez suszę będzie mniej ziemniaków, zbóż, warzyw i owoców

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2015,13:55 Aktualizacja: 28-09-2015,14:43
A A A

Według tzw. przedwynikowych szacunków ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych, jakie podał GUS, tegoroczne zbiory ziemniaków będą o 19 proc. mniejsze niż w ubiegłym. Będzie też mniej zbóż, buraków cukrowych, owoców i warzyw.

Główny Urząd Statystyczny ocenił zbiory zbóż ogółem na 27,8 mln t, czyli ok. 13 proc. mniej od ubiegłorocznych. Produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oszacowano na 24,5 mln t, tj. o ok. 10 proc mniej od tej w 2014 r.

GUS ocenia, że o 19 proc. mniejsze niż rok temu będą zbiory rzepaku i rzepiku, które szacuje na ok. 2,7 mln t. Jak napisano w komunikacie, w czasie dojrzewania rzepaku na wielu plantacjach gleba była nadmiernie przesuszona, co spowodowało, że nasiona były drobne, a łuszczyny słabo wypełnione.

susza rolnicza, wnioski o pomoc, Krajowa rada izb rolniczych

Susza zabrała miliardy złotych. Setki tysięcy poszkodowanych gospodarstw

Według szacunków specjalnych komisji powołanych przez wojewodów (stan na 22 września) poszkodowanych w wyniku suszy zostało ponad 231 tys. gospodarstw. Straty oceniane są na 1,6 mld zł, uprawy zostały zniszczone na powierzchni 1,9 mln...

Urząd szacuje, że zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) wyniosą ok. 6,2 mln t, czyli o ok. 19 proc. mniej od ubiegłorocznych. Wpłynęła na to pogoda w czasie wegetacji ziemniaków.  

Aż o ok. 41 proc. niższe mają być zbiory buraków cukrowych - ok. 7,9 mln t. Tu też zawiniła pogoda: majowe chłody, a potem czerwcowy deficyt opadów spowalniały wegetację.

Produkcję warzyw gruntowych ocenia się na niespełna 3,9 mln t, czyli o ok. 16 proc. mniej od zbiorów w ub.r. "Wiosną utrudnione były ich siewy i wschody, a na przełomie czerwca i lipca wegetacja została zahamowana na skutek braku opadów oraz bardzo wysokich temperatur" - czytamy w komunikacie.

Według szacunków GUS największy spadek produkcji, w porównaniu do 2014 r., przewiduje się dla warzyw kapustnych (o ponad 20 proc.). Tegoroczną produkcję kapusty ocenia się na niespełna 0,9 mln ton, a kalafiorów na niespełna 0,2 mln ton.

Zbiory buraków są szacowane obecnie na ok. 0,3 mln ton, zaś marchwi jadalnej na niespełna 0,7 mln ton. Produkcję cebuli przewiduje się na poziomie 560 tys. ton, a pomidorów i ogórków odpowiednio na niespełna 230 tys. ton i blisko 240 tys. ton.

Tegoroczne zbiory owoców z drzew szacuje się na niższe niż w 2014 r. Jak podał GUS, ma ich być ok. 3,4 mln t - o 6 proc. mniej od bardzo wysokich zbiorów ubiegłorocznych.

GUS szacuje, że zbiory jabłek wyniosą ok. 3 mln ton. "Prognozy te mogą jednak ulec wzrostowi, ponieważ o ostatecznej wysokości produkcji tego gatunku owoców zadecyduje przebieg pogody w ostatnich 2–3 tygodniach przed głównym zbiorem (odmian późniejszych)" - napisano w komunikacie.

Produkcję gruszek i śliwek szacuje się na poziomie o ok. 10 proc. niższym od przewidywanego jeszcze w lipcu. Zbiory gruszek ocenia się na poniżej 70 tys. ton, natomiast śliwek na ok. 92 tys. ton.

O ok. 10 proc. niższe niż ubiegłoroczne będą też zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych. W sumie ma to być ponad 0,5 mln. Jak napisano w komunikacie, susza była głównym czynnikiem ograniczającym uzyskanie wyższych plonów z krzewów owocowych, lecz nie jedynym.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj