Gigantyczna łapówka za kontrakt na maszyny rolnicze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2017,8:45 Aktualizacja: 13-01-2017,8:45
A A A

Dwóch biznesmenów z zagranicy oraz polskiego przedsiębiorcę zatrzymali w Warszawie funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Sprawa ma związek z olbrzymim zamówieniem na sprzęt rolniczy.

Kontrakt opiewający na kwotę ponad 100 mln dolarów był finansowany przez Skarb Państwa w ramach międzynarodowych umów i programów pomocowych dla Afryki.

mleko, przestępstwo, Wschowa, kradzież mleka, policja, prokuratura

Przekręt na mleku. Codziennie kradli ponad 1000 litrów

Dwaj pracownicy fermy na terenie powiatu wschowskiego (woj. lubuskie) odbierającej mleko do spółki z rolnikami-producentami "wyprowadzili" w sumie z przedsiębiorstwa surowiec o wartości blisko miliona złotych - tak wynika z ustaleń...
Beneficjent pomocy, czyli afrykańskie państwo (prawdopodobnie chodzi o Zambię), miało zgodnie z przyjętymi zasadami zorganizować przetarg i dokonać wyboru kontrahenta.

Według CBA, zatrzymani obcokrajowcy, powołując się na wpływy w sferach rządowych tego kraju, proponowali doprowadzenie do zawarcia wspomnianego kontraktu na dostawę maszyn rolniczych przez jedną z polskich spółek.

- Chcieli zapewnić polskiej firmie korzystne decyzje przy rozstrzygnięciu przetargu w zamian za przekazanie im 25 mln dolarów. Duża część kwoty miała być przeznaczona na łapówki dla afrykańskich urzędników. Trwają czynności zmierzające do wyjaśnienia roli polskiego przedsiębiorcy w całej sprawie - informuje Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Jak dodaje, czynności śledcze trwają, a materiały trafiły do prokuratury.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu