Gigantyczna kara dla producenta "fałszowanego" masła

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
22-01-2015,10:50 Aktualizacja: 22-01-2015,11:45
A A A
UOKiK ustalił, że masło produkowane przez Masmal Dairy z Grudziądza było zafałszowane tłuszczem roślinnym, a producent wprowadza klientów w błąd. Teraz ma zapłacić 1,4 mln zł kary.
 
Jak informuje portal tvn24bis.pl firma produkuje masło pod nazwami m.in.: Masło ekstra 200 g, Masło ekstra osełka 300 g, Masło ekstra z Warlubia 200 g, Masło ekstra Amir 200 g. Produkty sprzedawane są w całej Polsce w dużych i małych sieciach handlowych.
 
Jak udowodniły kontrole Inspekcji Handlowej, obecne w sklepach produkty tej firmy są fałszowane tłuszczem roślinnym. Od 2012 roku IH wydała 46 decyzji stwierdzających niewłaściwą jakość masła Masmal Dairy, nakładające kary na sklepy, które sprzedawały produkty Masmalu. 
 
Warto dodać, że UOKiK kwestionował praktyki Firmy Handlowo-Usługowej Masmal z Warlubia w 2006 roku i w 2008 roku. Od 2012 roku masło pod marką Masmal produkuje już jednak Masmal Dairy w Grudziądzu. Niedawno UOKiK wydał decyzję dotyczącą tego przedsiębiorcy. 
 
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem masło to produkt składający się z tłuszczu mlecznego w ilości 80-90 proc. Nie może zawierać ani grama tłuszczu roślinnego.
 
Postępowanie UOKiK zostało wszczęte w październiku 2013 roku po informacjach z inspektoratów Inspekcji Handlowej. Pracownicy IH pobierali próbki masła produkowanego przez Masmal Dairy bezpośrednio z wybranych w całej Polsce sklepów, które je oferowały. 
 
Jak informuje tvn24pis.pl za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na Masmal Dairy została nałożona kara 1 471 250 zł. Decyzja nie jest ostateczna i przysługuje od niej odwołanie do sądu. 
 
Na wymiar kary miały wpływ: długotrwałość praktyki i świadome zaniżanie jakości masła mimo wcześniejszych decyzji IH oraz UOKiK.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj