Fundusz pomoże w wymianie pieców na bardziej ekologiczne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-09-2017,8:50 Aktualizacja: 24-09-2017,9:11
A A A

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez współpracę z wojewódzkimi funduszami chce pomóc w wymianie pieców na bardziej ekologiczne - poinformował Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW. Pierwsze umowy mogą zostać podpisane już w październiku.

Szef funduszu wyjaśnił, że z uwagi na ogromną skalę przedsięwzięcia w całym kraju firma - ze względów organizacyjnych - nie jest w stanie bezpośrednio dofinansowywać wymiany pieców u indywidualnych właścicieli nieruchomości. Dlatego chce zawierać umowy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, które są bliżej potencjalnie zainteresowanych.

NFOŚiGW, geotermia, biomasa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, inwestycje w oze

Fundusz dzieli pieniądze. Stawia na geotermię i biomasę

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ustala właśnie wysokość dofinansowań w dwóch naborach konkursowych związanych z odnawialnymi źródłami energii. Pieniądze mają trafić na projekty geotermalne oraz dotyczące...

- Pomoc finansowa Narodowego Funduszu będzie możliwa jeśli będą chciały z nami współpracować wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z kilkoma funduszami - poinformował Kujda.

Dodał, że pierwsze umowy mogą zostać podpisane podczas październikowych targów POL-ECO w Poznaniu (17-19 października).

Pytany o ewentualne zaangażowanie finansowe ze strony NFOŚiGW stwierdził, że jest trochę za wcześnie na podanie konkretnych kwot. Powiedział jednak, że w przedsięwzięcie miałby być również zaangażowany Bank Ochrony Środowiska (NFOŚiGW jest jego głównym udziałowcem).

Oznaczać to może, że oprócz ewentualnych dotacji mogą się też pojawić niskooprocentowane pożyczki do wymiany pieców.

Kujda przypomniał, że obecnie fundusz prowadzi kilkanaście programów mających na celu ograniczenie zjawiska smogu i przeznacza na ten cel ok. 10 mld zł.

- Nabory do tych programów już trwają. Wspieramy finansowo: rozbudowę sieci ciepłowniczych, podłączenia domów do tych sieci, modernizację elektrociepłowni, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, czy termomodernizację budynków. Dzięki temu zaoszczędzamy energię, zużywamy jej mniej i to są najbardziej efektywne działania antysmogowe - powiedział prezes na koniec.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj