Ewidencja gruntów i budynków. Całe województwo w jednym miejscu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-08-2015,9:30 Aktualizacja: 21-08-2015,9:55
A A A

Portal internetowy z dostępem do map, zdjęć lotniczych, ewidencji gruntów i budynków, planów zagospodarowania przestrzennego oraz wyszukiwarki działek ewidencyjnych to jeden z efektów realizacji przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego partnerskiego projektu budowy informatycznego systemu ewidencji danych przestrzennych.

Chociaż projekt wystartuje w drugiej połowie września, jego wersja testowa jest już dostępna pod adresem http://geoportal.mojregion.info.

Kujawsko-pomorskie drugi raz zaprezentuje się podczas Expo

Województwo kujawsko-pomorskie znalazło się w wybranej grupie regionów które mają możliwość promowania się po raz drugi w polskim pawilonie na Expo w Mediolanie. "Będziemy tam obecni przez cały tydzień, począwszy od...
- System jest kopalnią wiedzy o regionie. Usprawni procesy decyzyjne oraz pozwoli na skuteczniejsze dokumentowanie spraw i eliminowanie błędów - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W ramach budowy systemu informacji przestrzennej (SIP) do jednej funkcjonalnej bazy trafiły rejestry  prowadzone przez 142 partnerów projektu - samorządy lokalne różnych szczebli oraz urzędy administracji publicznej.

W sumie system zawiera około 50 rejestrów i ewidencji. To między innymi informacje o obszarach chronionych, zabytkach, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, nazwach ulic i adresach oraz decyzjach lokalizacyjnych i budowlanych.

SIP gromadzi i przetwarza szeroko pojęte dane przestrzenne, z którymi związane jest ponad 80 procent decyzji podejmowanych przez gminy i powiaty. Te informacje są wykorzystywane między innymi podczas planowania inwestycji, poszukiwania miejsca pod budowę domu, a także przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych stanowiąc ważny element zarządzania kryzysowego.

susza_rzepak_straty

Kujawsko-pomorskie. Kontraktacje niemożliwe z powodu suszy

Przeanalizowanie możliwości pomocy prawnej przy negocjacjach w zakresie odstąpienia od zawartych umów kontraktacji – niemożliwych do wykonania z powodu suszy – to jeden z postulatów Porozumienia Związków Zawodowych...
Wykonawcą wartego 15,4 mlnzłprzedsięwzięcia jest wybrane w drodze przetargu konsorcjum firm Geopolis Polska sp. z o.o., TARR Centrum Innowacyjności sp. z o.o. oraz IT Serwis. Zadanie obejmowało zakup i instalację sprzętu (stacji graficznych i serwerów wraz z oprogramowaniem), organizację szkoleń oraz wdrożenie systemu i zasilenie go danymi.

Wkrótce bazę danych uzupełnią ewidencje i rejestry prowadzone przez kolejne samorządy: miasto Bydgoszcz, miasto Toruń, gminę Baruchowo, gminę Choceń, gminę Łabiszyn, powiat świecki, powiat tucholski i powiat grudziądzki.

Trwają też prace wdrożeniowe w ramach obszaru dotyczącego e-administracji. Ta część projektu obejmuje budowę Wojewódzkiej Platformy Wymiany Informacji (e-Urząd) i portalu regionalnego do błyskawicznej komunikacji między urzędami a mieszkańcami, wdrożenie oprogramowania do elektronicznego obiegu dokumentów, uruchomienie elektronicznych skrzynek podawczych a także utworzenie regionalnego biuletynu informacji publicznej oraz centrum certyfikacji i autoryzacji. 

Realizacja przedsięwzięcia potrwa do końca października. Wartość zamówienia to 7,2 mln zł.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu