Energia z kurzego obornika

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman | redakcja@agropolska.pl
01-12-2015,9:20 Aktualizacja: 01-12-2015,9:28
A A A

Przekształcanie obornika drobiowego w zrównoważoną energię? To możliwe, o czym przekonywano na Mazowszu w ramach odbywającej się w Polsce holenderskiej misji gospodarczej.

Przedstawiciele samorządu Mazowsza, z marszałkiem Adamem Struzikiem na czele, spotkali się z przedstawicielami innowacyjnych firm koncentrujących się na zintensyfikowaniu produkcji rolnej przy użyciu jak najmniejszych zasobów wodnych.

Chodziło oczywiście o nawiązanie kontaktów między polskimi i holenderskimi partnerami publicznymi oraz prywatnymi, jak również wymianę doświadczeń w obszarze gospodarki wodnej i rolnictwa. Polscy i holenderscy przedsiębiorcy mieli okazję do zaprezentowania swojej działalności podczas krótkich prezentacji w bezpośrednich rozmowach.

Wśród gości z Holandii znaleźli się m.in. eksperci z dziedziny energii odnawialnej, w tym jedynej w Europie unikalnej elektrowni zajmującej się przekształcaniem obornika drobiowego w zrównoważoną energię. To ostatnie zagadnienie na Mazowszu może zainteresować wiele osób z uwagi na wysoką koncentrację – zwłaszcza w północnej części województwa – ferm drobiu. Przetwarzanie obornika mogłoby być źródłem dodatkowych zysków, a także ograniczać uciążliwości zapachowe dla mieszkańców.

Potencjał gospodarczy regionu zaprezentowali Holendrom przedstawiciele Agencji Rozwoju Mazowsza., Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego, Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego oraz Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

 

 


 

Poleć
Udostępnij