Eksport produktów rolno-spożywczych ciągle rośnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: kowr | redakcja@agropolska.pl
05-10-2020,7:05 Aktualizacja: 05-10-2020,15:12
A A A

- Wartość wyeksportowanych towarów z roku na rok wzrasta, a rolnictwo jest branżą o dodatnim dla naszego kraju bilansie w handlu zagranicznym - podkreśla Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

- Nasze firmy branży rolno-spożywczej z powodzeniem konkurują już nie tylko na rodzimym rynku, ale także na całym świecie. Nawet w czasie pandemii koronawirusa skutecznie walczą o udział w zagranicznych rynkach - dodaje.

W okresie siedmiu miesięcy 2020 r. odnotowano wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski.

jan krzysztof ardanowski, eksport żywności, ubój rytualny, Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego

Bez eksportu zwiniemy rolnictwo. Ubój rytualny nie może być zakazany

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że rolnictwo nie będzie rozwijało się bez eksportu. Jego zdaniem idzie dobry czas dla rolnictwa, pod warunkiem, że nie zniszczymy go złymi ustawami, administracyjnie zakazując uboju rytualnego. Szef resortu...

Od stycznia do lipca 2020 r. sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę osiągnęła 19,2 mld euro, o 1,2 mld euro więcej niż rok wcześniej (wzrost o 6,4 proc.).

Na wzrost eksportu miały wpływ przede wszystkim bardzo dobre wyniki sprzedaży zagranicznej w pierwszym kwartale br. oraz rosnący eksport w czerwcu i lipcu br. Do wzrostu eksportu przyczyniła się, mająca miejsce w pierwszym kwartale br., deprecjacja waluty krajowej względem euro i dolara amerykańskiego oraz nadal korzystny dla eksporterów kurs złotego w okresie od kwietnia do lipca br.

Sytuacja ta miała pozytywny wpływ na konkurencyjność cenową produkowanych w Polsce artykułów rolno-spożywczych na rynku międzynarodowym. Jednocześnie import wyniósł 12,8 mld euro i był o 4,7 proc. wyższy niż przed rokiem.

Dynamika wzrostu eksportu przewyższała tempo wzrostu importu, w rezultacie dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. o 9,9 proc., do 6,3 mld euro.

Cedrob, KPS Partners, ResDrob, Wipasz, drób, halal, koszer, eksport drobiu, import soi, drobiarstwo, polski drób

Drobiarze przeciwni zatrzymaniu eksportu mięsa halal i koszer

Cedrob, KPS Partners, ResDrob i Wipasz czyli przedstawiciele największych firm drobiarskich stanowiących około 70% polskiej produkcji drobiowej spotkali się, by zająć wspólne stanowisko w sprawie najważniejszych wyzwań sektora produkcji...

W okresie siedmiu miesięcy 2020 r., podobnie jak w latach poprzednich, produkty rolno-spożywcze były eksportowane z Polski przede wszystkim na rynek unijny. Dostawy do krajów UE wygenerowały 15,2 mld euro (wzrost o 3 proc.), co stanowiło 79 proc. przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem.

Marcin Wroński zauważa, że w tym roku obserwujemy również dość silny wzrost sprzedaży poza te kraje, co oznacza, że rodzime firmy intensywnie poszukują nowych rynków zbytu.

Do krajów pozaunijnych w okresie styczeń-lipiec 2020 r. wyeksportowano z Polski produkty rolno-spożywcze o wartości blisko 4 mld euro wobec 3,3 mld euro przed rokiem (wzrost o 20 proc.).

- Naszymi hitami eksportowymi są mięso, owoce, warzywa, produkty zbożowe i mleczarskie, a także słodycze - tłumaczy Wroński.

Poleć
Udostępnij