Ekolodzy chcą leczyć najcenniejsze drzewa w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2017,14:15 Aktualizacja: 08-03-2017,14:34
A A A

Ekolodzy z bielskiego Klubu Gaja zainicjowali akcję leczenia najcenniejszych drzew w Polsce. Pierwszym podopiecznym jest kilkusetletni dąb Bolko z Lubelszczyzny - poinformował w środę Jacek Bożek, lider klubu.

- Drzewa spełniają nieocenioną rolę w życiu człowieka i przyrody. Powinniśmy zatem je nie tylko sadzić, ale otaczać także opieką i leczyć. Klub Gaja chcąc pomóc w ochronie starych okazów rozpoczął akcję "Leczymy drzewa" - powiedział Bożek. Dodał, że jest to reakcja na trwającą w wielu miejscach w Polsce wycinkę drzew.

wycinka drzew na posesji, drzewa, wycinka, sejm, pis, ustawa o ochronie przyrody

Sejm poprawia ustawę o wycince drzew. A samorządy nakładają kary

Sejm w środę nie zajmie się proponowaną przez PiS nowelizacją ustawy o ochronie przyrody dotyczącą wycinki drzew. We wtorek projektem nie zajęła się komisja ochrony środowiska ponieważ, jak wyjaśnił poseł wnioskodawca, przepisy wymagają...

Ekolog podkreślił, że wiekowe drzewa są świadkami historii i strażnikami pamięci. - Pomagajmy tym weteranom, bo to one stanowią wartość w nieprzemijającej sztafecie współzależności. Stwórzmy krąg przyjaciół drzew i ratujmy co jeszcze możemy - zaapelował.

Pierwszym "podopiecznym" jest dąb Bolko, który rośnie w parku podworskim w Hniszowie (Lubelskie). Według legendy wiekiem i imieniem wiąże się z początkami państwa polskiego. W jego cieniu miał odpocząć Bolesław Chrobry podczas wyprawy na Kijów w 1018 r. W rzeczywistości dąb jest jednak młodszy i jego wiek ocenia się na ok. 650 lat.

Dwa lata temu Bolko zwyciężył w organizowanym przez Klub Gaja plebiscycie Drzewo Roku. Rok później reprezentował nasz kraj w identycznym konkursie europejskim. Został sklasyfikowany na czwartym miejscu w stawce piętnastu kandydatów.
ekolodzy, smog, zanieczyszczenie powietrza, Greenpeace Polska, Akcja Demokracja, komisja europejska

Ekolodzy złożyli do KE skargę w sprawie złej jakości powietrza

Organizacje ekologiczne ClientEarth, Miasto Jest Nasze, Greenpeace Polska i Akcja Demokracja złożyły skargę do Komisji Europejskiej w sprawie złej jakości powietrza w Polsce. Pod dokumentem zebrano ponad 24 tys. podpisów. Skarga - jak...

- Ten majestatyczny symbol piękna przyrody jest przedmiotem dumy mieszkańców regionu. Obchodzone corocznie w sierpniu imieniny dębu, zwane Bolkowaniem, przyciągają do gminy Ruda-Huta tysiące osób - podkreślił Jacek Bożek.

Ekolog powiedział, że Bolka czeka seria niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, m.in. zwalczanie grzybów przez założenie siatek z miedzi na powierzchnie niszczone przez nie oraz nasączenie ubytków środkami grzybobójczymi. Wykonany zostanie także pas osłonowy poprzez nasadzenie alei grabowej w pobliżu dębu. Bolko czeka przegląd pod kątem usunięcia ewentualnego posuszu.

Bożek powiedział, że leczenie drzew jest kosztowne. Partnerem ekologów w tych działaniach firma Robin Wood. Akcję może wesprzeć każdy wpłacając datki na konto Klubu Gaja z dopiskiem "Leczymy drzewa".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement