Dzisiaj pszczoły mają swoje święto. Wiele imprez w całym kraju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-08-2015,10:00 Aktualizacja: 09-08-2015,9:55
A A A

8 sierpnia po raz trzeci obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji odbędzie wiele imprez mających na celu uświadomienie Polakom, jak bardzo ważną rolę w środowisku odgrywają owady zapylające.

W organizację pszczelego święta włączyło się kilkadziesiąt instytucji, które chcą promować rzetelną wiedzę na temat pszczół.

Zaplanowano szereg prelekcji, podczas których eksperci przedstawią wiele informacji na temat codziennego życia owadów.

pszczoły, Katarzyna Dytrych, Fundacja Nasza Ziemia

Polacy chcą chronić pszczoły. Bez nich spadłaby produkcja żywności

Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę z konsekwencji wyginięcia pszczół dla produkcji żywności. W kraju zagrożenie dotyczy ok. 4 tys. gatunków roślin, zwłaszcza masowo produkowanego rzepaku. Badania przeprowadzone przez Fundację...
Oprócz tego będą gry edukacyjne, warsztaty dotyczące sadzenia roślin i budowania domków dla pszczół, a także spotkania z pszczelarzami.

W województwie pomorskim do akcji przyłączył się między innymi Słowiński Park Narodowy, Kaszubski Park Krajobrazowy, Wdzydzki Park Krajobrazowy oraz Gdański Uniwersytet Medyczny. Z kolei w Łodzi impreza odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym.

Na terenie województwa lubelskiego w akcji biorą udział: Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych z oddziałem w Lublinie, Poleski Park Narodowy, a także Roztoczański Park Narodowy.

W woj. podlaskim do akcji włączył się m.in. Wigierski Park Narodowy. W programie warsztatów znajdą się prezentacje na temat biologii i znaczenia pszczół, a także zagrożeń na jakie są narażone. Będzie można również dowiedzieć się jak powstaje miód. Początek spotkania o godz. 15, w tzw. "Dziupli", przy siedziby WPN w Krzywem - informuje Polskie Radio Białystok.

Pomysłodawcy Wielkiego Dnia Pszczół podkreślają, że systematycznie należy przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w całym środowisku oraz o tym, że są zagrożone wyginięciem. - Chcemy, aby święto odbywało się co roku 8 sierpnia i na stałe wpisało się w kalendarz ekologicznych świąt Polaków - tłumaczą.

Pierwsza edycja święta odbyła się w 2013 roku w placówkach edukacyjnych na terenie całej Polski (w szczególności na terenach wiejskich). Więcej na temat akcji można przeczytać na stronie: pomagamypszczolom.pl

Poleć
Udostępnij