Dziki bigos smakował najbardziej. "Bitwa Regionów" na półmetku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KOWR, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2019,8:50 Aktualizacja: 13-05-2019,8:56
A A A

Dziesięć trzyosobowych reprezentacji kół gospodyń wiejskich stanęło w Warszawie w szranki podczas drugiego etapu konkursu kulinarnego "Bitwa Regionów". Zwyciężczynie pojadą we wrześniu na finał do Poznania.

Panie z Mazowsza konkurowały w trakcie Pikniku Poznaj Dobrą Żywność na Służewcu. Podniebienia jury podbił dziki bigos z dziczyzną i czerwoną porzeczką przygotowany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Łuzkach.

koła gospodyń wiejskich, bitwa regionów, tradycje kulinarne, przysmaki regionalne, kowr

To będzie prawdziwa bitwa. Zgłoszeń dziesięć razy więcej niż przed rokiem

Aż 784 Koła Gospodyń Wiejskich zgłosiły się do piątej edycji "Bitwy Regionów". Konkurs organizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takiej frekwencji nie spodziewano się...

Drugie miejsce zdobyło KGW "Korniczanki" ze Starej Kornicy za golonkę faszerowaną duszoną w ciemnym piwie, a trzecie przyznano KGW w Szulborzu Wielkim za policzki wołowe w sosie z grzybów leśnych z kaszą gryczaną.

Werdykt jury ogłosił Paweł Smoliński, dyrektor OT KOWR w Warszawie. Zwyciężczynie odebrały nagrody z rąk Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa, który podziękował paniom za przywracanie smaków przeszłości.

- W Polsce żywność jest smaczna, bezpieczna, jak również bardzo dobrej jakości, a także nie za droga. I to przede wszystkim Polacy powinni z tej żywności korzystać - zapewniał szef resortu.

Polityk przypomniał, że w ubiegłym roku wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła około 30 mld euro. Dodał, że eksportujemy 50-60 proc. produkcji mięsa drobiowego, ok. 80 proc. wołowiny i ok. 40 proc. przetworów mlecznych, owoców, warzyw i soków.

"Bitwa Regionów" to ogólnopolski konkurs, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty.

Inicjatorem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Najlepszych 16 drużyn z całego kraju spotka się we wrześniu podczas Targów "Smaki Regionów" w Poznaniu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement