Dymisja ministra rolnictwa możliwa szybciej niż planowano

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (WM) | redakcja@agropolska.pl
11-09-2020,19:50 Aktualizacja: 11-09-2020,21:46
A A A

Jan K. Ardanowski popadł w ostry konflikt nie tylko z Jarosławem Kaczyńskim, ale również premierem Mateuszem Morawieckim, co może przyspieszyć jego odejście z rządu. Chodzi o projekt ustawy dotyczący m.in. zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju bydła na cele religijne (Piątka dla zwierząt).

Minister rolnictwa w kuluarowych rozmowach ma powtarzać, że Jarosław Kaczyński "dał się zmanipulować" aktywistom prozwierzęcym - informuje Wirtualna Polska.

krajowa izba producentów drobiu i pasz, piątka dla zwierząt, drób

Piątka dla zwierząt, czyli wielkie problemy dla branży drobiarskiej

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycje zawarte w "Piątce dla zwierząt". Organizacja zarzuca zawartym w niej pomysłom brak analizy skutków ekonomicznych. "Mamy wrażenie, że...
Sytuacja jest tak napięta, że Ardanowski może nie doczekać planowanej rekonstrukcji rządu w październiku i do dymisji może podać się w każdej chwili.

WP podaje, że konflikt ministra z prezesem PiS o projekt ustawy o ochronie zwierząt cały czas się nasila. Sprawę komplikuje fakt, że w polityczne przepychanki wmieszany jest o. Tadeusz Rydzyk, który stoi murem za hodowcami zwierząt futerkowych. Z kolei Ardanowski, jak twierdzą informatorzy portalu, wokół sprawy wietrzy "spisek".

Jak wyjaśniają dobrze poinformowane osoby, minister rolnictwa nigdy nie zgodzi się na uderzenie w lobby futrzarskie. A to właśnie zamierza zrobić prezes PiS.

Wirtualna Polska cytuje osobę z bliskiego otoczenia Ardanowskiego: - On uważa, że to wypowiedzenie wojny rolnikom i uczciwym, ciężko pracującym przedsiębiorcom. I zamierza ich bronić, zwłaszcza, że wśród "futrzarzy" Ardanowski ma wielu znajomych. Będzie stał za nimi nawet, jeśli miałoby to oznaczać jego koniec w rządzie.

piątka dla zwierząt, zakaz hodowli norek, ubój rytualny, krir

KRIR mówi stanowcze "nie". Piątka dla zwierząt zaszkodzi rolnictwu

KRIR uważa, że propozycje zmian do ustawy o ochronie zwierząt dotyczące ograniczenia uboju rytualnego i zakazu hodowli zwierząt futerkowych będą szkodliwe dla rolnictwa. "Krajowa Rada Izb Rolniczych stanowczo wnosi o nie wszczynanie prac...

Jan K. Ardanowski rozważa opuszczenie Rady Ministrów jeszcze przed październikową rekonstrukcją. - Może zrobić to na tzw. własnych warunkach, jako "jedyny sprawiedliwy" - przekazuje za jednym z informatorów WP.

Dla ministra, który chętnie podkreśla, że nie jest zawodowym politykiem, a przede wszystkim rolnikiem z Kujaw, dymisja może być szansą na wyjście z twarzą z potężnego zamieszania.

Co warto podkreślić, odejście ministra rolnictwa mogą przyspieszyć także szykowane na koniec września zwolnienia w administracji rządowej. Planuje się nawet 20-procentową redukcję kadr nie tylko w samych ministerstwach, w tym w MRiRW, ale również podległych instytucjach takich jak KOWR, ARiMR czy KRUS. Decyzję o tym, kto straci pracę ma podjąć szef resortu rolnictwa (aktualnie trwają konsultacje w tej sprawie).

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu w piątek, 11 września po południu. Z projektem można zapoznać się tutaj.

WIDEO Koronawirus uderzył w wiele gospodarstw rolnych. Będzie wsparie dla producentów mięsa, jaj, mleka i roślin ozdobnych

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu