Dożynki w skansenie. Koncerty, wystawy i pokazy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Budkiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2018,8:50 Aktualizacja: 29-08-2018,8:57
A A A

W skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbędą się 16 września Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej. Świętu plonów towarzyszyć będzie m.in. wystawa maszyn i narzędzi rolniczych z muzealnych zbiorów.

Gwizdami muzycznej części wydarzenia będą zespół Enej i Sławomir. Wystąpią też grupy folklorystyczne z całego Mazowsza, w tym Kurpiowski Zespół Pod Borem z Zawad niedaleko Ostrołęki, Zespół Śpiewaczy Bieniędzice spod Radomia oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej z regionu siedleckiego.

Podkarpackie: kozy karpackie i polskie owce górskie w sanockim skansenie

Kozy karpackie i polskie owce górskie wraz z przychówkiem można spotkać w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. "Są elementem powstającego od trzech lat w naszym skansenie sektora pasterskiego" - powiedział dyrektor...

- Dożynki wojewódzkie odbędą się w tym roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. To miejsce specjalne, związane z kulturą ludową. Placówka w ciągu istnienia przeszła niezwykłą metamorfozę. Dzisiaj jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na Mazowszu - powiedział Adam Struzik, marszałek województwa.

Przedstawiając program mazowieckiego święta plonów, które w sierpeckim skansenie połączone będą z dożynkami diecezji płockiej, Struzik wspomniał m.in. o suszy i ASF, podkreślając, że obecny rok jest bardzo trudny dla rolników i sadowników.

- Bardzo dużo problemów mieli nasi rolnicy i sadownicy. Chcemy im podziękować. Dzięki ich pracy, determinacji, pomimo trudności, udało się zebrać plony - dodał marszałek.

Podkreślił, że region ten jest jednym z największych producentów i eksporterów żywności w Polsce. Jak przypomniał, to właśnie z tego województwa pochodzi np. 40 proc., czyli ponad milion ton krajowych jabłek.

skansen, świętokrzyskie, Kto ma pszczoły, ten ma miód, miód, pszczoły

Piknik Pszczelarski w skansenie w Tokarni

Już po raz piąty w Parku Etnograficznym w Tokarni 1 października zorganizowany zostanie Piknik Pszczelarski. Podczas niedzielnego wydarzenia będzie można m.in. zakupić produkty na bazie miodu i obejrzeć wystawę "Kto ma pszczoły, ten ma...

Goście dożynek mazowieckich i diecezji płockiej w skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu będą mogli obejrzeć wystawę "Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych" prezentowaną m.in. w 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX i XX wieku. Zobaczą też ekspozycję "Maszyny i narzędzia rolnicze".

W trakcie święta plonów odbywać się będą m.in. pokazy wyplatania wieńców dożynkowych, warsztaty rzemiosła, a także kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła ludowego. Atrakcją będą inscenizacje codziennych zajęć na wsi z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi gospodarskich.

- Jako muzeum kultywujemy tradycje mazowieckiej wsi. Prezentujemy dawne życie codzienne, a także zwyczaje i obrzędy świąteczne. Muzeum rozbudowuje się. W planach mamy kolejne ekspozycje stałe, jak choćby wieś przydrożna, gdzie znajdzie się ok. 40 obiektów dużej architektury w tym plebania, organistówka czy karczma - podkreślił Jan Rzeszotarski, dyrektor sierpeckiego muzeum.

Podczas Dożynek Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej uroczystej mszy świętej, która odprawiona zostanie na terenie sierpeckiego skansenu, przewodniczyć będzie biskup płocki Piotr Libera.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu działa od lat 70. XX wieku. Zajmuje obszar ok. 60 ha. Jest tu m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne zabytkowe budynki - kościół, kuźnia czy karczma. Najstarszym z prezentowanych tam obiektów jest chałupa drobno szlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj