Dożynki Prezydenckie w Spale odbędą się 16 września

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-09-2018,21:35 Aktualizacja: 10-09-2018,22:42
A A A

Kancelaria Prezydenta RP oficjalnie poinformowała o zaplanowanych na niedzielę, 16 września dożynkach, które zorganizuje głowa państwa. Jak co roku spotkanie z rolnikami odbędzie się w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego (woj. łódzkie).

W tym roku spalskie dożynki upłyną pod znakiem suszy, która spowodowała gigantyczne straty w uprawach w całym kraju. Ogromnym problemem pozostaje także wirus ASF, który dziesiątkuje kolejne fermy trzody chlewnej.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy,jan krzysztof ardanowski, pomoc rządowa, szacowanie strat

Susza nie odpuszcza, plony będą znacznie niższe

Na terenie Polski trwa susza rolnicza, co spowoduje spadek tegorocznych plonów co najmniej o 20 procent - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. "W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2018...

Prezydent Andrzej Duda do Spały przyjedzie z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. 16 września o godz. 11 para prezydencka wręczy dyplomy dla grup wieńcowych, a ok. godz. 11.30 rozpocznie się msza święta w Kaplicy Polowej Armii Krajowej. 

Tuż przed godz. 13 odbędzie się uroczyste przejście pary prezydenckiej z korowodem dożynkowym na miejsce ceremoniału dożynkowego. O godz. 14 na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu (ul. Mościckiego 6) odbędą się dożynki, które jak zwykle zgromadzą tysiące rolników z całej Polski.

Ok. godz. 15.30  zaplanowano zwiedzanie przez parę prezydencką Miasteczka Regionów (stadion COS), w którym mieszkańcy różnych zakątków Polski zaprezentują plony swoich ziem, rękodzieło i folklor.

Po raz drugi do udziału w uroczystościach dożynkowych zaproszony został Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego - jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujący się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego.

chiny, asf w chinach, hodowla trzody chlewnej, świnie, prowincja Anhui, Xuancheng

Ogniska ASF wybuchają dzień po dniu

W prowincji Anhui na wschodzie Chin wykryto w czwartek kolejne w tym kraju ognisko ASF – podał resort rolnictwa w Pekinie. W środę informowano o przypadkach choroby w regionie Heilongjiang na północnym wschodzie Chin. W pobliżu miasta...
Dożynkowym uroczystościom już od soboty, 15 września będą towarzyszyć liczne imprezy, m.in. pokazy rękodzieła ludowego, kiermasze. Można będzie skosztować regionalnych potraw. Tegoroczne dożynki będą miały dodatkową świąteczną oprawę w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Tradycyjnie już w przeddzień Dożynek Prezydenckich w Spale 15 września odbędzie się konkurs na "Najładniejszy wieniec dożynkowy" o nagrodę prezydenta, w którym udział wezmą grupy reprezentujące wszystkie województwa. Celem konkursu jest m.in. kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych i kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, a także promocja dorobku kulturowego polskiej wsi - informuje Kancelaria Prezydenta RP.

Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach tradycję wskrzesił prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 święto plonów miało charakter regionalny.

W 2009 r. gospodarzem spalskich dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski, a teraz jest nim Andrzej Duda.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu