Do wojewody trafiły pierwsze wnioski rolników w związku z suszą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Beata Kołodziej PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-07-2019,12:40 Aktualizacja: 16-07-2019,12:45
A A A

Pierwsi małopolscy rolnicy przygotowali wnioski o szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. Do wojewody trafiło już pismo od wójta gminy Szerzyny w powiecie tarnowskim.

Dokumenty - zgodnie z procedurą - w urzędzie gminy złożyli rolnicy z 16 gospodarstw. Na tej podstawie urząd przygotował wniosek do wojewody (gmina ma na to 20 dni). W piśmie lokalny samorząd domaga się powołania przez wojewodę komisji do spraw szacowania szkód.

susza rolnicza, klimatyczny bilans wodny, niedobory wody, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa

Niemal wszystkie województwa wciąż są zagrożone suszą

W Polsce nadal występuje susza. Szczególnie duży niedobór wody jest w szerokim pasie Polski środkowej, największy deficyt jest w woj. lubuskim. Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw. "W szóstym...

To pierwsze wnioski małopolskich rolników przygotowane w związku z suszą, co potwierdziła Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego. - Aby mieć więcej danych na temat sytuacji w gminie, wojewoda Piotr Ćwik zaprosił wójta na spotkanie dziś rano. Niestety, ten przekazał, że nie może przyjechać - dodała.

We wniosku o szacunek szkód gmina Szerzyny wskazała, że straty zgłoszono tam w 16 gospodarstwach rolnych - to 0,66 proc. wszystkich.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Małopolski Urząd Wojewódzki, szkody spowodowane suszą województwo małopolskie będzie odczuwało w najmniejszym stopniu ze wszystkich w kraju. To wynik położenia geograficznego i niskiego udziału procentowego gleb lekkich kategorii I i II.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj