Deflacja w listopadzie wyniosła 0,6 procenta

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-12-2015,15:10 Aktualizacja: 16-12-2015,15:35
A A A

Główny Urząd Statystyczny podał, że deflacja w listopadzie wyniosła 0,6 rok do roku, a miesiąc do miesiąca 0,1 proc. Jest więc o 0,1 proc. wyższa niż wynikało z publikowanego na początku grudnia tzw. szybkiego szacunku GUS.

Jak zaznaczył urząd, największy wpływ na deflację w ostatnim miesiącu miały niższe ceny żywności (o 0,4 proc.) oraz w zakresie rekreacji i kultury (o 0,3 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,08 p. proc. i 0,02 p. proc. Z kolei podwyżki opłat związanych z transportem (o 0,3 proc.) oraz mieszkaniem (o 0,1 proc.) podniosły ten wskaźnik po 0,02 p. proc.

Najbardziej potaniały owoce (o 2,7 proc.), mąka (o 0,8 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 0,6 proc., w tym mięso drobiowe - o 1,3 proc., wieprzowe - o 0,9 proc., wędliny - o 0,4 proc., przy wzroście cen mięsa wołowego i cielęcego - o 0,3 proc.).

Główny Urząd Statystyczny, rynek produktów rolnych, ceny produktów rolnych

GUS: wzrosły ceny większości produktów na rynku rolnym

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w październiku w skupach potaniał jęczmień, żywiec wieprzowy i drobiowy, a na targowiskach pszenica, żyto i pszenżyto. W październiku w porównaniu z poprzednim miesiącem, wzrosły ceny...

Tańsze niż w październiku były tłuszcze roślinne (o 0,6 proc.), pieczywo (o 0,4 proc.), a także artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,2 proc, w tym mleko - o 1 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - o 0,3 proc., przy wzroście cen serów i twarogów - o 0,3 proc. oraz jaj - o 0,1 proc.).

Niższe niż w poprzednim miesiącu były ceny cukru (o 0,1 proc.). Ceny makaronów i produktów makaronowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż przed miesiącem płacono natomiast za warzywa i czekoladę (po 0,7 proc.) oraz tłuszcze zwierzęce i ryż (po 0,5 proc.).

Nieco podrożały ryby i owoce morza (o 0,1 proc.). Napoje bezalkoholowe potaniały w listopadzie przeciętnie o 0,1 proc. Obniżyły się ceny soków owocowych i warzywnych (o 0,3 proc.) oraz wód mineralnych lub źródlanych (o 0,2 proc.).

W minionym miesiącu taniej płaciliśmy za odzież i obuwie - odpowiednio o 0,3 proc. i 0,2 proc.  

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły za to o 0,1 proc.: podrożało też użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,1 proc.). GUS zanotował też wzrost opłat za zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne (po 0,2 proc.) oraz wywóz śmieci (o 0,1proc.).

Droższe były opłaty za najem mieszkania (o 0,2 proc.). Ceny nośników energii utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym październiku br. Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za gaz i energię cieplną (po 0,1 proc.).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement