Cudzoziemcy nielegalnie pakowali warzywa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2018,8:50 Aktualizacja: 18-05-2018,8:59
A A A

Nawet do 30 tys. zł grzywny może zapłacić pracodawca z powiatu miechowskiego (woj. małopolskie), który zatrudniał cudzoziemców do paczkowania warzyw bez spełnienia wymaganych prawem formalności.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tarnowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Miechowie wykonywali wspólne działania w ramach operacji Joint Action Day. To koordynowana przez Europol akcja, której celem jest zwalczanie i przeciwdziałanie zjawisku handlu ludźmi w zakresie wykorzystania do pracy przymusowej.

pomocnicy rolnika, praca sezonowa w gospodarstwie, pomoc przy zbiorach, zbiory owoców i warzyw

Warzywa i owoce zgniją na polach i w sadach? Potrzeba rąk do pracy

Część warzyw i owoców może zgnić w tym roku na polach. Brakuje bowiem rąk do pracy przy zbiorach, bo zarobić można niewiele, a wysiłek duży. Podobny problem mają również rolnicy w innych krajach. Młodzież nie ma ochoty na schylanie...

Skontrolowany przez połączone służby przedsiębiorca powierzał pracę łącznie 7 obywatelom Ukrainy w charakterze pakowaczy warzyw.

"Niestety, tylko troje z nich było zatrudnionych legalnie. Pozostała czwórka nie posiadała stosownych zezwoleń na wykonywanie pracy w Polsce" - poinformował w komunikacie Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Jak podkreślają pogranicznicy, ów przedsiębiorca naruszył tym samym przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w związku z czym zostanie wobec niego sporządzony wniosek do sądu o ukaranie.

Za nielegalne powierzanie pracy cudzoziemcom grozi mu kara grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

"Natomiast w stosunku do obywateli Ukrainy komendant PSG w Tarnowie wydał decyzje administracyjne zobowiązujące do opuszczenia Polski. Nie będą oni mogli również wjechać przez okres jednego roku do krajów Strefy Schengen. Ponadto wobec zatrzymanych została zastosowana sankcja w postaci pouczenia" - czytamy w komunikacie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021