Choinka naturalna bardziej ekologiczna od sztucznej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2016,8:55 Aktualizacja: 23-12-2016,9:12
A A A

Choinka naturalna, żywa, jest bardziej ekologiczna niż sztuczna - podkreślił prof. dr hab. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego. Zastrzegł, że i ona nie jest do końca przyjazna dla środowiska, i zaapelował o umiar w planowaniu świątecznych dekoracji.

Mówiąc o konieczności ochrony środowiska nawet w czasie Bożego Narodzenia, profesor nadzwyczajny z Katedry Ekologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ wspomniał o tzw. śladzie ekologicznym, czyli wskaźniku umożliwiającym oszacowanie zużycia zasobów naturalnych w stosunku do możliwości ich odtworzenia przez Ziemię. Wskaźnik ten przedstawiany jest w globalnych hektarach w przeliczeniu na jednego mieszkańca planety.

akcja choinka, choinki, złodzieje choinek, las, wycinka choinek

Łapią złodziei na gorącym uczynku. Trwa akcja "Choinka"

W okresie bożonarodzeniowym szkodnictwo leśne tradycyjnie przybiera na sile. Straty występują nie tylko na terenach państwowych, ale i w prywatnych lasach. Ich właściciele, często rolnicy, powinni się mieć zatem na baczności. Co roku o tej porze...

- Ślad ekologiczny na naszej planecie wynosi ok. 2,8 globalnego hektara (...), natomiast pojemność środowiska wynosi 1,7 globalnego hektara, czyli mamy przekroczenie o 60 proc. Każdego roku wykorzystujemy 60 proc. zasobów naszej planety więcej, niż się odtwarza - mówił prof. Skubała podczas czwartkowego briefingu w Katowicach.

Którą choinkę należy więc wybrać, aby była ekologiczna? - Niewątpliwie choinka naturalna ma nieco mniejszy - nie zdecydowanie, ale nieco mniejszy - negatywny wpływ na środowisko – wskazał.

- Choinka naturalna przyczynia się do emisji ok. 3,5 kg dwutlenku węgla, pod warunkiem, że jest potem spalona albo użyta w stolarce, jeżeli natomiast wyrzucona i gdzieś na wysypisku się rozkłada, to jest 16 kg dwutlenku węgla. Natomiast choinka sztuczna to jest 40 kg. Liczby pokazują, co należałoby wybrać - dodał.

Istotne są też kwestie produkcji, rozkładu czy recyklingu choinek. - Choinka naturalna po wyrzuceniu rozkłada się po kilku miesiącach, natomiast choinka sztuczna to jest kilkaset lat; zatruwa wodę, glebę, powietrze, i jest wytworzona z zasobów nieodnawialnych. Przy spaleniu uwalniają się dioksyny, przy produkcji są różne kancerogenne substancje i jeżeli jest (wykonana – PAP) z PVC, polichlorku winylu, no to praktycznie nie można tego poddać recyklingowi - kontynuował.

Zachowaj dowód zakupu. Choinkę też można zareklamować

Choinka, jak każdy inny produkt, powinna być oznaczona ceną. Warto poprosić sprzedawcę o potwierdzenie zakupu. I nie musi to być paragon fiskalny, wystarczy kartka z podpisem lub pieczątką.   - Każdy produkt powinien być odpowiednio oznakowany...

- Choinka sztuczna staje się bardziej ekologiczną, niż naturalna, po 12 latach używania, wtedy jej ślad ekologiczny, ślad węglowy jest konkurencyjny i mniejszy - dodał prof. Skubała.

Aby możliwie najbardziej ograniczyć negatywny wpływ choinki naturalnej na środowisko, warto kupić taką, która pochodzi z plantacji certyfikowanej. - Poza tym rozsądnie byłoby kupić ją żywą, w doniczce (...) i potem posadzić, jeżeli mamy taką możliwość. To byłoby rozwiązanie najlepsze - podkreślił naukowiec.

Zaapelował też o umiar w planowaniu bożonarodzeniowych dekoracji, np. miast. - Ja bym wolał, żeby te drzewka rosły w przyrodzie i produkowały dla nas tlen, pochłaniały dwutlenek węgla, tłumiły hałas itd. To ma być symbol, tu nie chodzi o wielkość ani ilość przecież - zaznaczył na koniec prof. Skubała.

Poleć
Udostępnij