CBA zatrzymuje kolejne osoby. Nowy wątek śledztwa wyłudzeń z ARiMR

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: CBA (em) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2018,15:05 Aktualizacja: 06-11-2018,15:13
A A A

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu zatrzymali kolejnych 7 osób w śledztwie dotyczącym wyłudzenia środków unijnych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zatrzymane osoby wręczały korzyści majątkowe w kwocie co najmniej 73 tys. zł oraz obiecały udzielić korzyści majątkowe dwóm pracownikom Biura Wsparcia Inwestycyjnego Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Poznaniu - podaje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

cba, ZS CKR w Golądkowie, kursy rolnicze, Piotr Kaczorek, Prokuratura Regionalna w Białymstoku

Wyłudzili milion złotych na kursy rolnicze, których nie było

Dwoje przedsiębiorców z branży szkoleniowej zostało zatrzymanych przez warszawskich funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Według śledczych wyłudzili milion złotych unijnego dofinansowania na fikcyjne kursy w Centrum Kształcenia...

Pracownicy agencji w zamian za otrzymane łapówki obiecali pomoc w uzyskaniu wsparcia finansowego na działania inwestycyjne "Modernizacja gospodarstw rolnych" oraz "Premie do młodych rolników" objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i 2014-2020.

W sprawie zebrano obszerny materiał dowodowy. Ustalenia CBA wskazują, że mogło dojść do wielu przestępstw przeciwko działalności instytucji państwowych, a także nadużyć uprawnień funkcjonariusza publicznego.

Już wcześniej CBA zatrzymało dwóch pracowników ARiMR oraz właściciela prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego. W zamian za łapówki doprowadzili do uzyskania przez rolników pomocy finansowej. Ustalono, że pracownicy agencji angażowali się w opracowanie i skompletowanie wymaganej dokumentacji składanej przez gospodarzy.

W konsekwencji czuwali nad pozytywnym rozpatrzeniem wniosków, zaś doradca rolniczy "załatwiał" wnioskodawcom zaświadczenia o odbyciu szkolenia, celem zwiększenia szans otrzymania dofinansowania.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu