Były dyrektor z ANR z zarzutami. Były nieprawidłowości w stadninie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-09-2016,10:35 Aktualizacja: 29-09-2016,11:16
A A A

Zarzuty niedopełnienia obowiązków dotyczących kontroli w stadninie koni w Janowie Podlaskim przedstawiła prokuratura Grzegorzowi M., byłemu dyrektorowi zespołu nadzoru właścicielskiego Agencji Nieruchomości Rolnych.

"Grzegorz M. został przesłuchany w charakterze podejrzanego. Wobec Grzegorza M. prokurator nie stosował środków zapobiegawczych" - poinformował w czwartek w komunikacie prasowym Waldemar Moncarzewski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

marek trela, stadnina koni, janów podlaski, jerzy bialobok, sąd, biała podlaska

Trela wróci do pracy w stadninie? Trwa proces

Do 1 grudnia Sąd w Białej Podlaskiej odroczył rozprawę w procesie z powództwa Marka Treli, byłego prezesa stadniny koni w Janowie Podlaskim, który uważa, że został niesłusznie zwolniony ze stadniny bez zachowania okresu wypowiedzenia....

Według prokuratury Grzegorz M. w czasie, gdy pełnił funkcję dyrektora zespołu nadzoru właścicielskiego ANR, dwukrotnie wydał podległym pracownikom niezgodne z prawem polecenia dotyczące wyników kontroli w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim, przeprowadzonych w czerwcu 2012 r. oraz lutym 2013 r.

"Wskazane polecenia dotyczyły w pierwszym przypadku usunięcia z dokumentacji pokontrolnej, zaś w drugim nieumieszczenia w niej, negatywnych i krytycznych ocen skutków ekonomicznych wynikających z zawartych umów na organizację Dni Konia Arabskiego" - podał Moncarzewski.

Zarzuty te dotyczą przestępstw "niedopełnienia obowiązków przestrzegania procedur kontrolnych i postępowania pokontrolnego, wynikających z wewnętrznych przepisów obowiązujących w ANR", "zaniechanie skierowania do zarządu kontrolowanej spółki zaleceń pokontrolnych" oraz działania na szkodę interesu publicznego.

Wątek nieprawidłowości w realizowaniu przez pracowników ANR nadzoru właścicielskiego nad funkcjonowaniem spółki w Janowie Podlaskim, został wyłączony do odrębnego postępowania ze śledztwa dotyczącego niegospodarności w stadninach w Janowie Podlaskim i Michałowie, czego miały się dopuścić odwołane w lutym władze stadnin.
michałów, konie, stadnina w michałowie, jerzy białobok, anr

Stadnina koni w Michałowie będzie miała nowego prezesa

Trzy osoby zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu na prezesa stadniny koni arabskich w Michałowie - poinformowała Agencja Nieruchomości Rolnych. W środę odbędą się rozmowy kwalifikacyjne i w najbliższych dniach zostanie wybrany nowy prezes...

Zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury złożyła na początku marca ANR. Lubelska Prokuratura Regionalna bada m.in. wątek skutków finansowych organizacji Dni Konia Arabskiego oraz aukcji Pride of Poland w latach 2007-2015, w tym koszty, przychody i dochody firmy Polturf (która organizowała te imprezy) a także koszty poniesione przez stadniny.

Śledztwo obejmuje też wątek padnięcia w marcu w stadninie w Janowie dwóch klaczy - Prerii i Amry - należących do stadniny Halsdon Arabians, której właścicielką jest Shirley Watts, stała bywalczyni dorocznej aukcji koni arabskich Pride of Poland. Według dotychczasowych ustaleń konie padły z powodu skrętu jelit.

W ubiegłym tygodniu wszczęte zostało natomiast śledztwo w sprawie przebiegu tegorocznej aukcji koni Pride of Poland w Janowie. Dotyczy ono nieprawidłowości w licytacji klaczy Emira ze stadniny w Michałowie, która była licytowana dwukrotnie.  

Zawiadomienie w tej sprawie skierowały do prokuratury posłanki PO Joanna Kluzik-Rostkowska i Dorota Niedziela. Śledztwo dotyczy przestępstw m.in. niedopełnienia obowiązków związanych organizacją aukcji, sprowadzenia niebezpieczeństwa szkody majątkowej a także przestępstwa tzw. zmowy przetargowej, czyli utrudnienia lub udaremniania przetargu publicznego i działania na szkodę instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!