Burze z gradem i huraganowy wiatr znowu nad Polską

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-07-2017,15:20 Aktualizacja: 12-07-2017,8:09
A A A

Od rana we wtorek w wielu regionach mamy do czynienia z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Ulewne deszcze i silny wiatr utrudniają życie mieszkańcom zachodniej i południowej Polski. Najgorzej ma być jednak po południu i wieczorem, gdy nawałnice dotrą do wschodniej części naszego kraju.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, których nie wolno lekceważyć. Ostrzeżenia meteorologiczne dotyczą siedmiu województw, a hydrologiczne czterech.

nawałnica, trąba powietrzna, śląsk, straty w uprawach, straty w gospodarstwach, wnioski o pomoc

Gospodarze liczą straty po nawałnicach. Są pieniądze na wsparcie

Mieszkańcy województwa śląskiego zgłaszają się do gminnych urzędów z wnioskami o doraźną pomoc finansową na pokrycie najpilniejszych potrzeb w związku z usuwaniem zniszczeń po ostatniej nawałnicy. W Gaszowicach w pow. rybnickim -...
Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 l/mkw do 30 l/mkw, lokalnie do 35 l/mkw. Będzie im towarzyszył wiatr wiejący z prędkością nawet do 80 km/h. Lokalnie spadnie grad. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 8 rano do 18 - informuje serwis tvnmeteo.pl.

Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza? W województwie świętokrzyskim prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 l/mkw do 30 l/mkw, lokalnie do 35 l/mkw. Będzie im towarzyszył wiatr wiejący z prędkością nawet do 80 km/h. Lokalnie spadnie grad.

Z kolei w województwie śląskim prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 l/mkw do 30 l/mkw, lokalnie do 35 l/mkw. oraz porywami wiatru nawet do 80 km/h.

Podobne ostrzeżenia dotyczą także województwa małopolskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego oraz lubelskiego, gdzie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 do 45 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie spadnie grad - podaje tvnmeteo.pl.

W wielu miejscach możemy mieć do czynienia z lokalnymi podtopieniami, jak to miało miejsce w poniedziałek w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku czy w Kujawsko-Pomorskiem.

O tym, jak niebezpieczny może być grad przekonali się wczoraj Austriacy. W miejscowości Schwechat (północno-wschodnia Austria) spadł grad wielkości kurzych jaj.

Przed nagłymi zjawiskami atmosferycznymi w różnych rejonach kraju ostrzega, za pośrednictwem Twittera, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a także serwisy, które na co dzień informują o zagrożeniach pogodowych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj