Bruksela popiera plan odstrzału dzików. PiS do PO: robicie Polexit

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2019,13:10 Aktualizacja: 11-01-2019,13:16
A A A

- Komisja Europejska popiera plan odstrzału dzików i chwali polskie władze. To krok do ograniczenia agresywnego rozprzestrzeniania się ASF w Polsce i krajach UE - mówi przedstawiciel Brukseli.

- To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń w Polsce i UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów - powiedział RMF FM przedstawiciel Komisji Europejskiej o planach odstrzału dzików w Polsce.

Odstrzał sanitarny dzików, odstrzał dzików, walka z asf w polsce, lochy ciężarne, henryk kowalczyk

Lochy ciężarne i prowadzące młode nie będą odstrzeliwane

- Będzie wydane zalecenie, by myśliwi nie strzelali do ciężarnych loch i loch prowadzących młode - zapowiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska. - Nie ma żadnego nakazu, ani zalecenia strzelania do loch ciężarnych (dzików), ale żeby...

- Mamy do czynienia z bardzo agresywnym rozprzestrzenianiem się wirusa. Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów - usłyszała od urzędnika KE dziennikarka stacji.

A to by oznaczało ogromne straty gospodarcze, gdyż eksport wieprzowiny stanowi 58 proc. wywozu mięsa z UE, którego Polska jest jednym z ważnych producentów". "Walka z ASF stała się dla Unii wręcz dramatycznie pilna, bo ASF zagraża produkcji mięsa wieprzowego w Polsce i w całej Unii" - zaznacza RMF.

Czy Platforma Obywatelska występując przeciwko sugestiom, zaleceniom KE w kwestii odstrzału dzików, chce wyprowadzić Polskę z UE? - zapytała z kolei Beata Mazurek, rzeczniczka PiS. Zwracając się do Grzegorza Schetyny, szefa PO stwierdziła, że "robicie Polexit".

Nawiązała w ten sposób właśnie do doniesień, że KE popiera plan odstrzału dzików i chwali polskie władze.

Politycy PO zaapelowali w ostatnich dniach do myśliwych, do kierownictwa resortu środowiska, a także do lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego o wstrzymanie planowanych na styczeń polowań na dziki. - Protestujemy przeciwko tej niecywilizowanej masakrze - podkreślali. Szef klubu PO-KO Sławomir Neumann mówił, że rząd proponuje "rzeź dzików (...), tak zachowują się jaskiniowcy".
 

Poleć
Udostępnij