Bruksela obniży VAT na żywność? Minister jest optymistą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2021,13:25 Aktualizacja: 10-12-2021,13:32
A A A

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa pytany w piątek, czy Polska ma szansę na zerowy VAT na żywność, ocenił, że tak. Jak dodał, ceny żywności drożeją w całej UE wobec tego KE powinna pozwolić na obniżenie stawek.

Podczas wtorkowego spotkania ECOFIN ministrowie finansów porozumieli się w sprawie tekstu noweli dyrektywy VAT. Według Tadeusza Kościńskiego, szefa resortu Polska nie czekając na formalne przyjęcie dyrektywy stara się o zgodę KE na wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność, na sześć miesięcy.

ceny żywności, Henryk kowalczyk, inflacja, ceny nawozów. środki do produkcji rolnej

Kowalczyk: ceny żywności nie będą rosły w znaczącym tempie

Ceny żywności nie będą rosły w znaczącym tempie i na pewnym poziomie się zatrzymają - ocenił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Jak zaznaczył, trudno jednak przewidzieć, jakie będą stawki gazu. Szef resortu w Programie Trzecim Polskiego Radia...

Kowalczyk w RMF FM był pytany, czy Polska ma szansę wprowadzić zerowy VAT, czyli obniżyć na chleb, mleko, mięso. - VAT jest podatkiem zharmonizowanym w UE, więc musimy to uzgadniać, niestety. Możemy się obracać w pewnych ramach. To co możemy, to już zrobiliśmy. Myślę, że mamy szansę (na obniżenie - PAP), dlatego, że ceny żywności drożeją w całej UE, wobec tego powinna przyjść refleksja w KE, aby jednak pozwolić na obniżenie - wyjaśnił.

Jak informowało MF, wśród wskazanych w piśmie produktów do tymczasowego objęcie stawką 0 proc. VAT są m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce oraz przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, tłuszcze i oleje, niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Resort finansów przypomniał, że za każdym razem, gdy Polska wnioskowała o możliwość szerszego stosowania stawek obniżonych, w tym 0 proc. VAT (m.in. na książki oraz transport przede wszystkim kolejowy), odpowiedzi KE były negatywne.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu