Bezrobocie w marcu na 10 procent

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2016,12:25 Aktualizacja: 25-04-2016,12:54
A A A

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 10 proc. wobec 10,3 proc. w lutym - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w minionym miesiącu w naszym kraju 10 proc. i był to najlepszy wynik od 25 lat. Rok temu o tej samej porze bezrobocie wynosiło 11,7 proc., co oznacza spadek o 1,7 pp. r/r. Taki wynik nastraja optymistycznie na kolejne miesiące.

bezrobocie na wsi, bezrobocie, bezrobotni zapisani w urzędach pracy

Bezrobocie ukrywa się na wsiach

Oficjalnie bez pracy w sektorze rolnym jest tylko 47,3 tys. osób. To jednak zaledwie 2,4 proc. wszystkich bezrobotnych zapisanych w urzędach pracy. Powodem tych rozbieżności jest ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,...

Marzec może być ostatnim miesiącem 2016 r., w którym dane będą dwucyfrowe. Pod koniec roku stopa bezrobocia powinna osiągnąć poziom zbliżony do 9 proc. To wynik zgodny z prognozami Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i na poziomie niższym niż miesiąc wcześniej o 0,3 pp.

Pod koniec marca 2016 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 1 600,5 tys. osób i był to rezultat niższy niż przed miesiącem o 52,2 tys. osób.

- Marzec powinien być ostatnim miesiącem z dwucyfrowym bezrobociem w tym roku. Najnowsze dane potwierdzają optymistyczne prognozy i są zapowiedzią trwałej poprawy na rynku pracy. Wchodzimy w okres wiosenny, a zaraz potem letni, które są najbardziej aktywne jeśli chodzi o dostępność pracy. W tym okresie wzmożone zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają takie branże jak budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, czy rolnictwo i dają dodatkowe miejsca pracy - komentuje Krzysztof Inglot z Work Service.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj