Bez dokładnego oszacowania strat, rolnicy nie dostaną pomocy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-06-2018,8:25 Aktualizacja: 26-06-2018,8:33
A A A

Obecnie w województwie mazowieckim, na 314 gmin, działają trzy komisje gminne szacujące straty wywołane przez suszę. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera zaapelował do wójtów i burmistrzów, by wnioskowali o powoływanie takich komisji, gdyż bez oszacowania strat rolnicy nie dostaną pomocy.

Mazowsze to największe województwo w Polsce. Jak mówił wojewoda w poniedziałek, problem suszy jest istotny, ponieważ dotyka większości gospodarstw rolnych w regionie.

susza, zboża, straty w uprawach, MRiRW, susza 2018

Susza się pogłębiła, najbardziej dotknęła uprawy zbóż

W okresie do 20 czerwca susza rolnicza w Polsce pogłębiła się, najbardziej dotknęła uprawy zbóż jarych i ozimych, ale także roślin strączkowych i krzewów owocowych. Największy niedobór wody odnotowano w okolicach Poznania -...
Zaapelował, by samorządy lokalne jak najszybciej składały wnioski o powoływanie komisji ds. szacowania strat.

Sipiera poinformował, że wystosował już pismo w tej sprawie do prezydentów, burmistrzów oraz wójtów. Taki apel dostały też Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Mazowiecka Izba Rolnicza. Zapewnił też, że po weryfikacji niezwłocznie powołuje komisje. W ich skład wchodzi zwykle przedstawiciel gminy, izby rolniczej oraz Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski podkreślił, że sprawa jest pilna, bo w tym roku wegetacja roślin jest znacznie przyspieszona, a szkody spowodowane przez suszę trzeba ocenić przed żniwami. Obecne szacunki mówią o stratach poniesionych przez 3,8 tys. gospodarstw na powierzchni 33 tys. hektarów.

susza, zboża, straty w uprawach, MRiRW, susza 2018, budżet państwa

Wiceminister finansów: budżet jest przygotowany na pomoc rolnikom

Budżet jest przygotowany na pomoc rolnikom poszkodowanym przez suszę, ale jeżeli chodzi o kwoty, to na razie nie znamy skali strat w sensie finansowym - mówi PAP wiceminister finansów Tomasz Robaczyński. - Czekamy na wyliczenia...
Jak z kolei wyjaśnił wicewojewoda Artur Standowicz według Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach, który monitoruje suszę w całym kraju, niedobór wody dotyka wszystkie gminy na Mazowszu. Mimo to wnioski o powołanie specjalnych komisji ds. szacowania strat złożyło do wojewody jedynie 12 samorządów lokalnych.

Na Mazowszu susza najbardziej dotyka uprawy zbóż oraz krzewów owocowych.

Oszacowanie strat u rolnika jest podstawą do udzielenia mu pomocy. Jest ona możliwa w formie uzyskania niskooprocentowanych kredytów, odroczenia w opłacie składek np. do KRUS czy za czynsz dzierżawny do KOWR, umorzenia zapłaty podatku rolnego lub prolongaty zaciągniętych zobowiązań.

Na piątkowej konferencji prasowej nowy minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski podkreślił, skala klęski suszy w tym roku jest tak duża, że rolnicy nie zostaną pozostawieni sami sobie i będą mogli liczyć na nadzwyczajną pomoc rządu.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu