Będzie trudniej kupić leki na wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-08-2016,18:20 Aktualizacja: 22-08-2016,18:36
A A A

Zmiany w obrocie pozaaptecznym lekami na pewno będą. Ale nie wiadomo jakie i kiedy wejdą w życie, bo Ministerstwo Zdrowia prowadzi dopiero prace koncepcyjne odnośnie nowych przepisów. Są one ważne dla terenów wiejskich.

Już w maju br. pisaliśmy o pojawiających się  informacjach o planowanym całkowitym zakazie sprzedaży leków w innych punktach niż apteki, czyli np. w sklepach, kioskach czy na stacjach benzynowych.

Co prawda resort zdrowia szybko sprostował, że jego zdaniem niektóre leki, stosowane doraźnie, powinny być dostępne w innych miejscach niż tylko apteki. Ale i potwierdził rozpoczęcie prac nad przepisami w kierunku ograniczenia listy medykamentów dostępnych w obrocie pozaapteczym.

apteka, apteka na wsi, leki, sprzedaż leków

Wieś zostanie bez leków? KRIR na to się nie zgadza

Planowane ograniczenia w obrocie pozaapteczym leków mogłoby uderzyć w środowiska wiejskie. W małych miejscowościach aptek jest bowiem bardzo mało. W mediach pojawiły się jakiś czas temu informacje o całkowitym zakazie sprzedaży leków...
W środowiskach wiejskich zawrzało, bo rzadko w której wsi istnieje apteka. Trzeba do takowej jechać z reguły co najmniej do miejscowości gminnej, a w dni świąteczne - do stolicy powiatu. Dlatego w podstawowe leki mieszkańcy małych miejscowości zaopatrują się często w lokalnych sklepach.

"Dostęp poza apteką do leków miedzy innymi na ból głowy, gorączkę, ból gardła, kłopoty żołądkowe czy alergię pełni ważną rolę społeczną na obszarach wiejskich" - napisał w wystąpieniu do ministerstwa zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Ministerstwo udzieliło teraz szczegółowej odpowiedzi na to wystąpienie. Poinformowało, że zmieniane mają być rozporządzenia w sprawie:

  •  wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych;
  •  kryteriów klasyfikacji takich produktów leczniczych;
  •  kwalifikacji osób wydających takie produkty lecznicze, a także wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal i wyposażenie tych placówek oraz punktów aptecznych.

nielegalna sprzedaż leków, główny inspektor weterynarii

Nielegalna sprzedaż leków przez internet. Nie daj się oszukać

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wykryciu nielegalnej sprzedaży leków weterynaryjnych na jednym z portali internetowych. Jak informuje Marek Pirsztuk, Główny Lekarz Weterynarii z posiadanych przez niego informacji wynika,...
Póki co są to jednak prace koncepcyjne, wiec nie można jeszcze wskazać szczegółów proponowanych zmian oraz trudno określić termin ich wdrożenia. Duży wpływ na kierunek podejmowanych decyzji ma mieć obecnie funkcjonujący rynek suplementów diety, który w dużym stopniu zmienił rynek leków OTC (wydawanych bez recepty).

"Na przestrzeni ostatnich lat wiele produktów będących niegdyś lekami obecnie pod nieco zmienioną nazwą funkcjonuje jako suplementy diety albo wyroby medyczne. A obrót tymi produktami w sprzedaży pozaaptecznej nie jest w żaden sposób ograniczany przepisami prawa farmaceutycznego. Regulowany jest on normami określonymi dla produktów spożywczych" - wyjaśnia ministerstwo.

Jak podkreśla, pod uwagę są bardzo różne propozycje. "Takie jak na przykład objęcia placówek obrotu pozaaptecznego obowiązkiem uzyskania zezwolenia na prowadzenie obrotu produktami leczniczymi, ograniczenia ilości leków w obrocie pozaaptecznym oraz propozycja zezwolenia na obrót wyłącznie małymi opakowaniami leków do doraźnego stosowania" - precyzuje resort.

Kwestią do uregulowania jest też sposób przechowywania leków zgodnie z wymogami, takimi jak odpowiednie temperatura, wilgotność czy dostęp do światła. To ważne, bo farmaceutyki źle składowane mogą zmieniać swoje właściwości.

Resort zdrowia zapewnił, że po przeanalizowaniu wszystkich propozycji powstanie projekt zmian, który trafi do konsultacji społecznych. Wówczas będzie czas na zgłaszanie uwag i wniosków.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj