Będą dopłaty do przechowywania mięsa wieprzowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2015,16:30 Aktualizacja: 23-02-2015,16:40
A A A

Propozycja KE zakładająca dopłaty od 210 do 305 euro za sto kilogramów przechowywanego mięsa wieprzowego jest jedną z odpowiedzi na postulaty rolników domagających się m.in. interwencji na rynku wieprzowiny - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.

Sawicki poinformował, że w poniedziałek Komisji Europejska rozesłała projekt rozporządzenia, zakładającego dopłatę do prywatnego przechowalnictwa mięsa wieprzowego.

"Protestujący domagali się skupu interwencyjnego, dopłat do kilograma skupionego żywca. Mam dla rolników dobrą wiadomość. W poniedziałek KE rozesłała projekt rozporządzenia, w którym zakłada dopłatę do przechowalnictwa prywatnego" - powiedział minister.

Sawicki wyjaśnił, że dopłaty miałyby wynieść od 210 do 305 euro za sto kilogramów przechowywanego mięsa i miałyby obowiązywać od trzech do pięciu miesięcy. "Zakłady przetwórcze, które mają zapasy wieprzowiny w magazynach, o takie dopłaty będą mogły się ubiegać" - dodał.

Minister podkreślił, że dopłaty w tej sprawie były negocjowane z KE od lipca ub.r.

Dodał, że z informacji płynących ze strony Komisji wynika też, iż będzie można rozłożyć należne opłaty za przekroczenie kwot mlecznych na okres trzech lat.

"Będziemy zabiegali, aby ten okres wynosił pięć lat. A jeśli nawet będą to tylko te trzy lata, to jest to bardzo duże zmniejszenie bieżących obciążeń gospodarstw produkujących mleko, a więc kolejny postulat powinien być z zadowoleniem przyjęty przez rolników" - powiedział.

W lutowych protestach rolniczych biorą udział Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Rolnicy blokują drogi, a także od zeszłego tygodnia protestują pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Domagają się m.in. interwencji na rynkach wieprzowiny i mleka oraz odszkodowań za starty w uprawach poniesione przez dziki.

W związku z protestami w ministerstwie rolnictwa powstały zespoły robocze, które mają przedstawić rozwiązania problemów poszczególnych rynków rolnych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu