ANR sprzedała przed rokiem 77 tysięcy hektarów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-02-2016,8:35 Aktualizacja: 01-02-2016,9:10
A A A

Agencja Nieruchomości Rolnych w 2015 r. sprzedała 76,6 tys. gruntów rolnych - najwięcej (ok. 11,5 tys. ha) w województwie zachodniopomorskim. Do państwowej kasy trafiło 1 mld 850 mln zł - poinformował Witold Strobel, rzecznik ANR.

Agencja zrealizowała plan finansowy przewidziany na 2015 rok. Łącznie w ubiegłym roku przekazała 1,85 mld zł, z czego 1,1 mld zł do budżetu i ok. 744 mln zł na Fundusz Rekompensacyjny, z którego wypłacane są rekompensaty dla Zabużan.

zagospodarowanie nierozdysponowanych gruntów, przetargi ograniczone na dzierżawę, waldemar humięcki

Dzierżawa wolnych gruntów

Waldemar Humięcki, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych podpisał zarządzenie w sprawie rozdysponowania wolnych gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa o charakterze rolnym w formie przetargów na dzierżawę. Zgodnie z dokumentem...

Od 20 listopada 2015 r. Agencja nie organizuje i nie sprzedaje ziemi na przetargach. Natomiast podpisywane są umowy sprzedaży (akty notarialne) w odniesieniu do przetargów rozstrzygniętych.

Realizowane są także, po weryfikacji, transakcje w trybie bezprzetargowym na rzecz spadkobierców, byłych właścicieli i dzierżawców, których agencja zawiadomiła o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży do 20 listopada ub.r.

W ubiegłym roku agencja sprzedała 76,6 tys. ha gruntów rolnych - najwięcej na terenie województw: zachodniopomorskiego - ok. 11,5 tys. ha, dolnośląskiego - 10,2 tys. ha oraz wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego - po 9,5 tys. ha.

Zorganizowano ponad 61,2 tys. przetargów, w tym 54 tys. przetargów na sprzedaż ziemi. Prawie 2,7 tys. to były przetargi ograniczone. Agencja przeprowadziła też ponad 7,1 tys. przetargów na dzierżawę. W ubiegłym roku ANR wydzierżawiła 35 tys. ha gruntów.

W tym roku podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów rolnych będzie dzierżawa. Osoby, które chcą powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne (do 300 ha) będą mogły wydzierżawić ziemię na przetargach ograniczonych licytacyjnych lub ofertowych.
ANR, dzierżawa, ziemia, Agencja Nieruchomości Rolnych, przetargi

Zamiast sprzedaży, dzierżawa. Koniec milionowych zysków ANR

Agencja Nieruchomości Rolnych zrealizowała nałożony na nią plan finansowy i 10 grudnia wpłaciła ostatnią wymaganą w tym roku ratę do budżetu w wysokości 305 mln zł. Łącznie do państwowej kasy za 2015 rok ANR wpłaciła ponad 1,85 mld zł. To zapewne...

Okres trwania nowo zawieranych umów dzierżawy, co do zasady, będzie wynosić 10 lat. ANR ma w zasobach ponad 100 tys. ha do wydzierżawienia.

Agencja nadal sprzedaje na przetargach nieograniczonych grunty nierolne (m.in. tereny inwestycyjne, działki budowlane i rekreacyjne) i obiekty zabytkowe. A także przekazuje samorządom nieodpłatnie nieruchomości na cele własne.

Obecnie w dzierżawie jest nieco ponad 1 mln ha gruntów, głównie na terenie województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Najwięcej gruntów Skarbu Państwa było dzierżawionych w 1996 r. - prawie 2,9 mln ha.

Od początku swojej działalności, czyli od 1992 r., agencja przejęła łącznie do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa 4,7 mln ha. Obecnie w zasobie jest trochę ponad 1,4 mln ha, w tym ponad 1,2 mln ha w dzierżawie, a 248 tys. ha czeka na sprzedaż lub inne zagospodarowanie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu